Dziś Boże Ciało, jedno z najważniejszych świąt katolickich

Boże Ciało, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego katolickie święto, którego początek sięga roku 1263, kiedy to w Boleśnie jeden ksiądz, wątpiący w rzeczywistą przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, wziął hostię do ręki i ta zaczęła krwawić.

 

AAA 6104

 


Tak przynajmniej podaje katolicka tradycja. Korporał, przechowywany do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał zamiast monstrancji.


AAA 6136


W 1264 papież Urban IV specjalną bullą „Transiturus” ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie od wielu lat tak tłumnie i rodzinnie obchodzi się to święto. Ten dzień to dla wielu Polaków dobra okazja, żeby postawić sobie pytanie o znaczenie wiary w naszym życiu. Jest to czas, w którym można na spokojnie zastanowić się, jak na co dzień się ją w praktyce kultywuje.

Poniżej zdjęcia z procesji Bożego Ciała z Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł