Po 100 latach powróciły!

Na ten dzień czekaliśmy długo. Po ponad stu latach nieobecności w Karkonoszach pierwsze niepylaki apollo powróciły na swoje naturalne siedliska. W ostatnich dniach wypuściliśmy pod Chojnikiem 300 sztuk gąsienic niepylaka. Są na tyle duże, że jeszcze kilka dni będą żerować, po czym zbudują oprzędy i przepoczwarczą się. Za około trzy tygodnie powinny pojawić się pierwsze motyle.


1


– W naszej pamięci ten dzień pozostanie słodko- gorzki – mówi Dariusz Kuś, szef działu ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym. – Do pracy z niepylakami przygotowywaliśmy się kilka lat rozmnażając rośliny żywicielskie, przygotowując zaplecze hodowli i czekając na pierwsze niepylaki przekazane przez Jerzego Budzika. Przez trzy lata prowadzimy hodowlę niepylaka w Jagniątkowa. Wszystkie gąsienice i motyle w naszej hodowli dosłownie przechodzą przez nasze ręce. Spędziliśmy setki godzin z głową w hodowlarkach starając się wszystko obserwować, uczyć się i zapamiętać – tak aby w kolejnym roku było jeszcze lepiej. W ten dzień widzieliśmy, że wolność smakuje niepylakom wybornie. Smutno nam trochę było, bo nie możemy im w tym momencie więcej pomóc.


2


Nasza rola się kończy. Czekają nas jeszcze lata pracy, aby wytworzyła się dzika populacja niepylaka apollo, która będzie funkcjonowała sama bez naszej pomocy. Pozostaje nam tylko cierpliwie czekać i wypatrywać z nadzieją pierwszych motyli.

Pozdrawiamy

Zespół KPN

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł