„Partnerzy z Kulturą”

W poniedziałek 17.06.2019 podczas konferencji prasowej w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej podsumowano realizację polsko – niemieckiego programu „Partnerzy z Kulturą” i zapowiedziano jego drugą edycję. Dzięki temu w najbliższej przyszłości nasze miasto może się spodziewać nowych ciekawych wydarzeń kulturalnych. Program „Partnerzy z Kulturą” zainaugurowano w 2016 roku.


P1240622


Projekt ten wpłynął na współpracę Jeleniogórskiego Centrum Kultury z niemieckim Steinhaus e.V. Bautzen. Dzięki niemu po obu stronach granicy odbyły się różnorodne spotkania i wydarzenia prezentujące dorobek kulturalny regionów Bautzen oraz Jeleniej Góry. W ramach programu zorganizowano np. takie wydarzenia jak: Festiwal Kultury Awangardowej „Pestka” (Jelenia Góra), „AufTakt” (Bautzen), „Move Together” (Bautzen i Jelenia Góra), „Akademia” i „EcoArt” (Bautzen i Jelenia Góra), „Kontakty” (Bautzen i Jelenia Góra), „Liga Rocka” (Jelenia Góra). Wartość projektu to 771.087,28 €.

W konferencji prasowej wzięli udział m.in. Torsten Wiegel z niemieckiego domu kultury w Bautzen, Paweł Kurant – kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Współpracy Polska – Saksonia 2014-2020, dyrektor JCK Jarosław Gromadzki. Miasto reprezentował zastępca Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Konrad Sikora.


P1240600


– Aby pogranicze żyło potrzebna jest inicjatywa ludzi, współpraca między ludźmi, a także programy i projekty które dostarczają rozrywki i zapewniają dobry sposób spędzenia wolnego czasu – podkreślił podczas poniedziałkowego spotkania Paweł Kurant, kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Współpracy Polska – Saksonia 2014-2020.

Bardzo pozytywnie na temat projektu wypowiadali się również Niemcy.

– Do JCK przyjeżdżamy jak do przyjaciół. Dzięki programowi „Partnerzy z Kulturą” wielu rzeczy się nauczyliśmy, a na podstawie tych doświadczeń stworzyliśmy projekt „Partnerzy z Kulturą II” – oświadczył Torsten Wiegel z Steinhaus Bautzen.

Konferencję zakończono miłym akcentem wręczenia dyrektorom obu ośrodków kultury symbolicznego czeku w wysokości 621129, 62 euro, z przeznaczeniem na realizację programu „Partnerzy z Kulturą II”.


 

{djmedia 967}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł