Uroczystość odsłonięcia „Ławeczki” uświetnił występ teatru tańca OCELOT

Ogólnopolskie obchody jubileuszu wyborów do Sejmu i Senatu RP z 4.06.1989 r., jakie będą odbywać się w Gdańsku będę miały też jeleniogórski akcent – ich uczestnikiem będzie Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak.

– W Jeleniej Górze ten niezwykle ważny jubileusz obchodziliśmy wieczorem, 2 czerwca – powiedział przed wyjazdem. – Było dla mnie niezwykle ważne, by to święto zapisało się nie tylko w samej pamięci mieszkańców, ale też, by miało swój materialny akcent, trwałą pamiątkę.


DSC 2581 1 min


Stąd „Ławeczka Wolności” rodzaj pomnika, ale też użytecznego elementu miejskiego krajobrazu. Jej twórcą jest Vahan Bego, którego prace już od lat zdobią różne części miasta. Są to m.in. „Szczudlarz” na Placu Ratuszowym, „Porwanie Europy” u zbiegu ulic 1 Maja i Pocztowej, czy „Don Kiszot i Sancho Pansa” na skwerze przy ul. Kochanowskiego. „Ławeczka Wolności” jest kolejną realizacją artystyczną, mającą też cechy użytkowe, choć – ze względu na swoistą monumentalność – jest też bez wątpienia oryginalnym pomnikiem. A jej twórca jest właśnie od około trzydziestu lat zaprzyjaźniony z Jelenią Górą, co stanowi przypadkowy, ale symptomatyczny zbieg okoliczności.


DSC 2630 1 min


Uroczystość odsłonięcia „Ławeczki” uświetnił występ oryginalnego teatru tańca OCELOT, którego dyrekcja poinformowała o chęci założenia sekcji w Jeleniej Górze. O tym, jak efektowny jest to teatr – świadczą niektóre zdjęcia z niedzielnego występu. 

{djmedia 941}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł