Orły przednie porwały dzieci!

… Porwały na ekologiczną wycieczkę w Karkonosze! W dniach 1-2 czerwca akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” wykroczyła po raz pierwszy poza granice Polski, wieńcząc wielką zbiórkę elektrośmieci. W zaledwie tydzień dzieci z Janowic Wielkich zebrały aż dwie tony!


Recykling Górom - Karkonosze


Dzieci uczciwie zapracowały na wycieczkę. Przez cały maj zbierały od mieszkańców Janowic Wielkich stary, zużyty sprzęt elektroniczny. W wiejskiej świetlicy zgromadziliśmy dosłownie tony komputerów, telewizorów, lodówek, telefonów i innych elektroodpadów – mówi Krystyna Pisarska, kierowniczka świetlicy i dodaje: – Dzięki temu nasi mali, ale wielcy ekolodzy otrzymali wsparcie finansowe od Organizacji Asekol i Enviropol na niezwykłe wycieczki w góry.

Dzieci odwiedziły w miniony weekend cztery schroniska: na przełęczy Okraj, Pod Łabskim Szczytem, na Hali Szrenickiej, a także Jelenkę po czeskiej stronie Karkonoszy. – Nasza akcja ma już wymiar międzynarodowy. W końcu ekologia nie zna granic. Śmieci zresztą też –mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, który również wziął udział w tej wycieczce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pyszne soki w kartonach od Fundacji ProKarton, zaangażowanej w działania Koalicji Recykling Górom. Oczywiście po wypiciu kartoniki zostały zgniecione i zniesione na dół – w końcu skrzydeł nie mają, tak jak i śmieci na szlakach do tych czterech schronisk. Każdego dnia w ramach akcji odbyło się sprzątanie szlaków. Niestety wciąż na nich można zebrać papierki, puszki, butelki i inne śmieci pozostawione przez (chyba nie) prawdziwych turystów!

Fundacja ProKarton dla wszystkich uczestników akcji ufundowała także pamiątkowe koszulki z wizerunkiem orła przedniego – polskiego symbolu akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Kulminacyjnym punktem akcji było przymocowanie tabliczek z orłem we wszystkich czterech schroniskach.

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już od wczoraj spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i Tatrach (Murowaniec).

Kolejne akcje już wkrótce m.in. w Beskidach. Przed wyjściem w góry również będą zbierane w dolinach elektroodpady.

Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdą Państwo na stronach:

facebook.com/recyklinggorom

twitter.com/recyklinggorom

instagram.com/recyklinggorom

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł