II FESTIWAL OBRZĘDÓW – MIŁOŚĆ

II FESTIWAL OBRZĘDÓW – MIŁOŚĆ – 17-22 CZERWCA 2019

miłość II festiwal obrzędówMiejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze, w dniach 17 – 22 czerwca 2019 serdecznie zaprasza na II Festiwal Obrzędów – Miłość, czyli do labiryntu smaków, zapachów i doznań skupionych wokół wody, ognia, roślin, ziół. Będzie to opowieść o miłości w kulturze ludowej, nocy świętojańskiej, zwyczajach związanych z ziołami i zaklęciami. W programie festiwalu znalazły się warsztaty zielarskie dla dzieci, wystawa fotografii ślubnej oraz główne działanie perfomatywne, składające się z teatru zmysłów, koncertu pieśni świętojańskich oraz uczty smaków, podczas której przy wspólnym stole biesiadnicy spróbują sezonowych produktów: truskawek, szparagów, nowalijek, chleba, wina oraz plastrów miodu.

Na początek, w dniach 17 – 18 czerwca 2019 ruszą warsztaty dla dzieci, pierwszy z nich to „Aromaty miłości”, czyli tworzenie perfum z ziół i olejków, które w tradycji ludowej związane były z miłością, drugi zaś to „Wianki ziołowe”, wykonywane na słomianych kołach, z użyciem roślin leczniczych i kwiatów łąkowych. Warsztaty poprowadzą Marta Wiśniewska-Zawierucha i Maciej Zawierucha, instruktorzy Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”.

19 czerwca 2019 (środa), o godz. 17.00 w Galerii „Muflon” wernisaż wystawy fotografii „I ślubuję Ci…” oficjalnie zainauguruje festiwal. Będzie to ekspozycja fotografii ślubnych, z rodzinnych albumów jeleniogórzan. Oryginalne i powiększone zdjęcia ukażą osobiste historie, pomogą obejrzeć się za siebie, zatrzymać, zatęsknić… Ta swoista podróż w czasie i historii da uczestniczkom i uczestnikom wzruszającą okazję, by przywołać piękne i radosne wspomnienia, lecz także i te, które są trudne, a nawet i niewygodne. Fotografie (w tym monidła) na tę wystawę można przynosić do MDK „Muflon” do 31 maja 2019.

22 czerwca 2019 (sobota), o godz. 18.00 odbędzie się finałowe działanie: Świętojański Teatr Zmysłów i uczta obrzędowa „Z miłości”, wydarzenie poświęcone jest miłości, zakochaniu, zaklinaniu uczuć i ich wyrażaniu. Inspiracją jest noc świętojańska, zwyczaje i obrzędy z nią związane, ale i również wątki z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” oraz natura i jej tajemne moce.

Nad całością przedsięwzięcia opiekę merytoryczną sprawować będzie Monika Kucia, dziennikarka i kuratorka kulinarna (sialababamak.pl), promotorka kultury kulinarnej. Zespół „Z Lasu” to zespół wokalny, śpiewający tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy, Białorusi i Polski. W przeważającej mierze są to pieśni obrzędowe, towarzyszące rytuałom rodzinnym oraz te związane z kalendarzem przyrody. Scenografię przygotuje Dominika Kulczyńska, absolwentka fotografii we wrocławskiej AFIE i ceramiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wstęp bezpłatny. Na wydarzenie finałowe wstęp wyłącznie z wejściówkami – do odebrania w MDK „Muflon” do 3 czerwca 2019.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, przy ul. Cieplickiej 172 w Jeleniej Górze – Sobieszowie. Więcej informacji na stronie: muflon.sobieszow.pl, na Facebooku: festiwalobrzedow lub pod nr tel. 75 755 37 70

II Festiwal Obrzędów – Miłość dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł