Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych

Już po raz drugi na terenie Zamku Czocha nad Jeziorem Leśniańskim odbywa się Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych Twierdze Smaków. Od 1 do 4 maja 2019 można popróbować niecodziennych dań sprzed wieków i wziąć udział w specjalnych warsztatach, np. piwnych czy zielarskich. Każdy zwiedzający, jeżeli tylko wystarczy mu cierpliwości do odstania w długiej kolejce chętnych, może skorzystać zarówno z płatnych jak i bezpłatnych degustacji, np. wykwintnych trunków.


IMG 20190501 143725


Pierwszego dnia imprezy nie brakowało smakoszów przede wszystkim zapiekanych kiełbasek, podpłomyków, kutasików, smażonych ryb czy domowych pajd chleba ze smalcem. W Zamku Czocha można było spotkać mieszkańców różnych regionów Polski, a czasem usłyszeć również język rosyjski, czeski i niemiecki. Wśród zwiedzających nie brakowało również Jeleniogórzan.

– Udany wypad. Dobrze, że nie brak atrakcji również dla dzieci i można skosztować smacznych potraw. Niestety nie jest to tania impreza. Jak chce się aktywnie we wszystkim uczestniczyć to trzeba liczyć się z wydatkami. Jak na mój gust jednak trochę za dużo ludzi, ale da się przeżyć – stwierdziła Roksana, mama dwójki kilkuletnich dzieci.

Więcej na temat samej Majówki na Zamku Czocha tu: ( program )


 

{djmedia 892}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł