Dziś czarny Marsz, jutro Wiec i co dalej!?

Od Kościoła Garnizonowego ulicą 1 Maja do Bramy Wojanowskiej przeszedł w milczeniu centrum miasta nauczycielski pochód. Czarny Marsz pracowników oświaty rozpoczął się we wtorek 16.04.2019 dokładnie o godz. 12.00. Wzięło w nim udział ponad 500 osób, w tym przedstawiciele pobliskich miejscowości takich jak np. : z Kowary, Lwówek Śląski, Mirsk Piechowice, Szklarska Poręba czy Świeradów Zdrój.


AAA 4706


W tłumie przeważali nauczyciele, którzy nieśli transparenty oraz plakaty informujące o głównych przyczynach podjętego protestu. Dużymi litrami wyróżniały się hasła: „stop absurdom w edukacji”, „strajkujemy, bo godnie żyć i pracować chcemy”, „my dla waszych dzieci z sercem na tacy – bądźcie z nami rodacy!”, „chcemy edukacji bez opresji”, „NIE dla chaosu w oświacie”, „strajkuję, bo mi na tobie zależy”, „chcemy pensji jak z paska TVP!”, „państwo edukacji wymaga transformacji”.


P1140264


Uczestnikom „pokojowego strajku” towarzyszyli członkowie rodzin, ich uczniowie oraz osoby niezwiązane z oświatą, ale sympatyzujące i popierające nauczycielską inicjatywę. Z powodu wczesnej godziny, gdy przeważająca część Jeleniogórzan jest jeszcze w pracy, grupa obserwujących pokojowy przemarsz nie była zbyt liczna. Zdecydowana większość, także tych przypadkowych widzów, okazywała swoje poparcie uczestnikom marszu spontanicznymi gestami i uśmiechem.

– Popieram nauczycieli. Gołym okiem widać, że w szkolnictwie źle się dzieje, a nadchodzące zmiany nie napawają optymizmem. Teraz jeszcze te dwa roczniki. Katastrofa! A że ludzie chcą podwyżek i walczą o swoje? A kto by nie chciał? A sam zawód? Zdecydowanie to nie jest łatwa praca, a i młodzież bywa różna. Widzę to na przykładzie mojej rodziny. Mama jest na emeryturze i teraz, gdy szkoły zamknięte, pomaga siostrze przy jej dzieciach, gdy ta jest w pracy. Wraca do domu skonana. A co ma powiedzieć taki nauczyciel, gdy w klasie ma ponad 20 uczniów?! Ja sobie tego w ogóle nie wyobrażam. Swoją drogą dziwię się, że rząd nie próbuje wyjść nauczycielom naprzeciw. Ile jeszcze dzieciaki będą bez szkoły?! – podzieliła się swoimi refleksjami Gabrysia.

Niestety, pomimo wyważonej postawy nauczycieli nie obyło się bez drobnych incydentów. Jedna z obserwatorek agresywnie zareagowała na przemarsz. Podenerwowana kobieta wykrzykiwała wręcz obraźliwe słowa w stronę czekających spokojnie zebranych.

W środę 17.04.2019 na jeleniogórskim rynku o godz. 18.00 odbędzie się wiec poparcia mający dodać otuchy strajkującym nauczycielom. Jak zapewniają organizatorzy, każdy, komu dobro polskiej oświaty leży na sercu, jest mile widziany.

Foto: www.zbigniewnowak.pl


Kliknij na zdjęcie i oglądaj w powiekszeniu ( nie dotyczy smartfonów )


{djmedia 871}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł