Czas na wielkanocne pisanki!

Artystka ludowa Mariya Ivanyshyn uczyła dziś (4.04) dzieci z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, jak przygotować tradycyjną pisankę wielkanocną. Warsztaty o tematyce wielkanocnej – zdobienia pisanek metodą batikową w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze będą trwały do 13 kwietnia. Koszt warsztatów 10 złotych od osoby.


20190404 081302


– Do pisanek batikowych najlepszy jest wosk pszczeli, bo ładnie przylega do jajka – mówi Natalia Kryszpin, asystent muzealny plastyk w Muzeum Karkonoskim. – Wymaga jedynie troszkę zręczności, niewielkich talentów plastycznych i nieco wyobraźni.

Jak zabrać się do kreślenia wzorów? Podgrzewamy szpilkę, maczamy ją w rozpuszczonym, gorącym wosku i nakładamy na skorupkę wymyślone wzory, kawałek po kawałeczku. Możemy podzielić jajo na części wyznaczając „równik” i „równoleżniki”. Od wyobraźni zależy, co na jajku naszkicujemy.


20190404 085430


– W tej metodzie nie maluje się wcześniej ołówkiem, bo zostanie nieładny ślad – opowiada Mariya Ivanyshyn. – To praca dla cierpliwych osób, a także sposób na integrację rodziny przy wspólnym zajęciu.

– Dawniej bardzo uważano, by przy tej czynności nie pękła skorupka, bo jeżeli wgniotła się ona w miejscu, gdzie namalowane było zboże, kurka, czy baranek, wróżyło to nieurodzaj i pomór – mówi Mariya Ivanyshyn.


Foto: BM

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł