O szkole powinni decydować rodzice, nauczyciele i samorząd terytorialny

W poniedziałek 18.03.2019 specjalnym gościem Posłanki na Sejm RP Zofii Czernow w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze  była posłanka PO Krystyna Szumilas. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 i pomimo kameralnej atmosfery miało bardzo żywiołowy przebieg. „POrozmawiajmy o nowej szkole” dotyczyło przede wszystkim zmian zachodzących w oświacie i wyzwań czekających jej pracowników. Nic więc dziwnego, że większość obecnych na sali reprezentowała właśnie to środowisko.


szumilas


– Reforma edukacji pani minister Zalewskiej spowodowała, że rodzice, nauczyciele i uczniowie pracują w ciągłym chaosie. Ten chaos trzeba uspokoić. Polska szkoła nie potrzebuje kolejnej rewolucji. Natomiast nauczyciele, rodzice i uczniowie oczekują informacji o tym, co w tej szkole zrobić, żeby było spokojnie, merytorycznie i żeby szkoła rzeczywiście dawała szanse na lepszą przyszłość uczniom. Szkoła nie może być scentralizowana. Nie może być tak, że o wszystkim, co się dzieje w szkole, decyduje minister edukacji. O szkole powinni decydować rodzice, nauczyciele i samorząd terytorialny. Szkoła powinna być szkołą demokratyczną. Chcemy odciążyć uczniów od zadań domowych.

Nauczyciele powinni być dobrze wynagradzani i dobrze traktowani. Samorządy nie mogą dokładać do szkoły coraz więcej pieniędzy, to znaczy subwencja oświatowa powinna rosnąć, a państwo powinno pomagać samorządom w prowadzeniu szkół. Ważne jest, aby samorządy otrzymywały z budżetu państwa pieniądze adekwatne do zadań, które realizują – oświadczyła Krystyna Szumilas.

Była pani minister jak najbardziej popiera zbliżający się strajk pracowników oświaty i rozumie rozgoryczenie tej grupy zawodowej.

– Popieram nauczycieli. Nie może być tak, że państwo znajduje 40 miliardów na świadczenia socjalne dla innych grup, natomiast nauczycieli traktuje po macoszemu. Popieram strajk. Wiem, że jest to trudna decyzja i rodzice są zaniepokojeni, ale wiem również, że rodzice i uczniowie popierają nauczycieli – podkreśliła w swojej wypowiedzi Krystyna Szumilas.

Fragment spotkania w materiale filmowym poniżej,  a cały materiał ze spotkania udostępnimy już wkrótce.


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł