Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W jeleniogórskiej Bazylice pw. św. Erazma i Pankracego odbyła się dziś uroczysta Msza Święta poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Był to pierwszy punkt programu Miejskich Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Mszę Świętą sprawował ks. dziekan Bogdan Żygadło a homilię wygłosił ks. Stanisław Bakes. Po mszy przy Krzyżu Pamięci oraz tablicy poświęconej lwowskim żołnierzom Armii Krajowej zgrupowania partyzanckiego „Warta”, którzy po wojnie trafili do Jeleniej Góry i powołali tu konspiracyjne struktury zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” senator Krzysztof Mróz odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął jeleniogórskie uroczystości honorowym patronatem.


52605293 361574611354661 771799313784242176 n


Krzysztof Mróz przypominał także, że jest to już IX. rocznica ustanowienia święta przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wyraził także wdzięczność dla organizatorów święta za pamięć o bohaterach walki o niepodległość kraju. Głos zabrali też przedstawiciele Społecznego Komitetu Organizacji Święta Julian Pyrzanowski oraz były Prezydent Miasta Marcin Zawiła. Wieńce pod tablicą złożyli m. in. Prezydent Miasta Jerzy Łużniak, przedstawiciele Rady Miejskiej, senator Krzysztof Mróz, asystentka poseł Marzeny Machałek, przewodniczący miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Łojek oraz wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Ireneusz Oracz. Należy zwrócić uwagę na sporą liczbę młodzieży, która również składała kwiaty i znicze.

W ramach obchodów w niedzielę odbędzie się Bieg Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” – Tropem Wilczym. Wystartować będzie można na dwóch dystansach: 5000 m oraz 1963 m. Zawody rozpoczną się w cieplickim Parku Norweskim w niedzielę o godzinie 14:15.


 

{djmedia 804}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł