XI Edycja Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej

XI Edycja Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej już za nami. W piątek 4.01.2019 w etapie okręgowym w okręgu nr 2 w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze wzięli udział najlepsi uczniowie etapu szkolnego z 19 szkół hotelarskich z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Gospodarzy reprezentowały dwie uczennice technikum hotelarskiego Karolina Szpila z klasy III BF oraz Karolina Zientala z klasy IVA.


P1010590


Temat przewodnim tegorocznych zmagań było „Hotelarstwo XXI wieku w promowaniu nowej filozofii wellness, spa i usług żywieniowych”. Zakres materiału był bardzo szeroki. Uczestnicy etapu okręgowego w ZSE-T, jednego z dziewięciu okręgów w Polsce, mieli za zadanie odpowiedzieć na 60 pytań z zakresu hotelarstwa, gastronomii, turystyki, przepisów prawa w branży hotelarskiej, danych statystycznych oraz branżowych nowinek. W etapie centralnym w Kołobrzegu, który zaplanowano w dniach 8-11 kwietnia 2019, wezmą udział najlepsi uczniowie ze wszystkich okręgów, którzy w etapie okręgowym uzyskali największą ilość punktów. Ile osób z okręgu nr 2 znajdzie się w finale i czy dostaną się do niego również reprezentantki gospodarzy? Czas pokaże. Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać.

– Jak było? Szczerze? Nie jestem zadowolona z moich odpowiedzi. Większość pytań była dla mnie zaskoczeniem i miałam spory mętlik w głowie. Naprawdę oczekiwałam czegoś innego – zwierzyła się już po wyjściu z auli jedna z przyjezdnych uczennic.

Przewodniczącym Komisji Okręgowej Olimpiady w Jeleniej Górze był prof. dr hab. Andrzej Rapacz. W jej skład weszli również sekretarz Komisji Okręgowej, wicedyrektor ZSE-T Barbara Cymańska – Garbowska oraz trójka obecnych w auli, wybranych losowo nauczycieli.

Dla uczniów piątkowe zmagania były poważnym wyzwaniem. Bowiem finaliści olimpiady będą zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa, który odbędzie się w czerwcu 2019 roku. Natomiast laureaci otrzymają dodatkowo indeksy na wyższe uczelnie kształcące na kierunkach hotelarskich.

Warto wspomnieć, że szkoła odbierana jest bardzo pozytywnie przez przyjezdnych. Tradycyjnie już od rana w sali obsługi konsumenta na gości czekał słodki poczęstunek oraz ciepłe napoje i przekąski. Przed rozpoczęciem części oficjalnej zebrani wysłuchali krótkiego programu artystycznego uczennicy z klasy pierwszej Jennifer Rentzsch. Wykonała ona na skrzypcach utwór „Greensleeves – Alas my love”. Po jej występie prowadzący Katarzyna Kosińska i Adrian Bigdowski zaprosili wszystkich do obejrzenia specjalnie przygotowanej na ten dzień prezentacji „Usługi spa i wellness w hotelach naszego regionu”. Gości, w tym także obecnych w auli przedstawicieli Urzędu Miasta i sponsorów, w ciepłych słowach przywitała dyrektor szkoły Joanna Marczewska, a wszystkim uczestnikom olimpiady życzyła jak najlepszych wyników.

Tak jak i w latach ubiegłych patronat honorowy nad tegoroczną olimpiadą objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 

{djmedia 733}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł