Postulaty mieszkańców Gminy Marciszów

P24 5898Do Prezydenta Jeleniej Góry dotarły postulaty mieszkańców Gminy Marciszów w sprawach połączenia kolejowego relacji Wałbrzych – Jelenia Góra.

– W grudniu ub. roku, w ramach nowego rozkładu jazdy został wprowadzony pociąg, który dojeżdżał z kierunku Wałbrzycha i Marciszowa do Jeleniej Góry grubo przed godz. 6.00 rano. To jest dla nas świetne rozwiązanie, bowiem można skorzystać z pociągu jadąc do pracy. Niestety, odebraliśmy zapowiedzi, że skrajnie wczesne i skrajnie późne pociągi zostaną „wycięte” z rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich i najwcześniejszym będzie pociąg, który do Jeleniej Góry dojeżdżać ma ok. godz. 7.12. To oznacza, że jest odpowiedni dla uczniów i studentów, z pewnością nie dla pracujących. Podobne problemy występują wieczorem – chcemy prosić o utrzymanie pociągu wyjeżdżającego z Jeleniej Góry ok. godz. 21.30, bo to pozwoli przede wszystkim osobom pracującym do godz. 21 dotrzeć na dworzec. To spora grupa ludzi, bo tak pracują wszystkie większe sklepy, wiele punktów gastronomicznych itp., nie wspominając, że widzowie imprez teatralnych, czy seansów filmowych też chcieliby z takiego połączenia skorzystać.

– Będę wspierał starania o utrzymanie pociągów, które odjeżdżają w porze dogodne dla pracowników mieszkających poza Jelenią Górą – powiedział Jerzy Łużniak. – Ważna jest dla nas wygoda ludzi przede wszystkim i bezpieczeństwo ich podróży, a pociągi takie zapewniają. Dla miasta ważne są też inne aspekty tej sprawy – obłożenie parkingów, zajmowanych przez osoby przyjeżdżające autem, które wybrałyby pociąg, gdyby dojeżdżał w odpowiednim czasie, czy zanieczyszczenia powietrza. Suma takich dojazdów obciąża przecież Kotlinę, więc jeśli można ich uniknąć – byłoby świetnie. Sprawa odjazdów pociągów wieczornych będzie konsultowana też z największymi pracodawcami, bo ten problem należy rozwiązać kompleksowo, także w stosunku do załóg dużych firm wytwórczych, ale mam wielką nadzieję, że zwrócenie uwagi na ten problem pozwoli na wypracowanie kompromisowego stanowiska z kierownictwem spółki Koleje Dolnośląskie i rozkład, który będzie wprowadzany wiosną uwzględni nasze uwagi.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł