WEEKEND INDYJSKI W MUFLONIE

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza w dniach 17-18 listopada 2018 (sobota – niedziela) na wyjątkowe wieczory z kulturą i sztuką Indii. Z dwoma spektaklami pt. „MacbethBadya” i „The American Football” wystąpi Kasba Arghya, grupa teatralna z Kalkuty; odbędzie się koncert muzyka SamyabratyMukherjee’go, a towarzyszyć tym przedsięwzięciom będą ekspozycje stoisk z indyjskimi materiałami, ubraniami, ozdobami oraz przysmakami hinduskiej kuchni.

plakat indie2

MACBETH BADYA – spektakl grupy teatralnej Kasba Arghya– 17.11.2018 (sobota), godz. 18.00

„MacbethBadya” to spektakl, w którym poezja ruchu i muzyka rezonują z dialektyką tragedii Makbeta. Zadania reinterpretacji tragedii Makbeta podjął się indyjski reżyser i dramaturg Manish Mitra – założyciel i szef zespołu Kasba Arghya z Kalkuty. Spektakl „MacbethBadya” to opowieść o współczesnym człowieku i jego dążeniu do władzy. Widowisko osadzone jest na fundamencie tradycyjnych indyjskich rag, do akompaniamentu pakhoaj. Natomiast narracja jest fuzją różnorodnych form tradycyjnego tańca indyjskiego, takich jak: kathakali, bharanatyam, kathak i tradycyjnych form teatralnych – kutiyattam i yakshagana.

THE AMERICAN FOOTBALL– spektakl grupy teatralnej Kasba Arghya oraz koncert SamyabratyMukherjee’go– 18.11.2018 (niedziela), godz. 18.00

„The American Football” to spektakl zainspirowany utworem Harolda Pintera pod tym samym tytułem. Znaczącym jest, że na wieśćo śmierciGrahamaGreene’a, w kwietniu 1991, Pinter wychwalał jegoumiejętność patrzenia na rzeczywistość „torturowanego nagiego ciała” ponad polityczną retoryką. Własna obsesja Pintera na punkcie przepaści pomiędzy językiem, a faktem, skłoniła go, w sierpniu tego samego roku, do napisania wierszapt.„Football amerykański.Refleksjanatematwojny w zatoce”. Publikacjiutworuodmówiły:”The Independent”, “The Observer”, “The Guardian”, “The New York Review of Books”i “The London Review of Books”.Szczególnie ostatniz wymienionych magazynów wzbudził gniew Pintera, gdyż do odrzuconego tekstu dołączono zapewnienie, że wiersz ma „znaczącą siłę”, i że redakcja podziela zdanie autora na temat Stanów Zjednoczonych. Teatr Kasba Arghya swoim spektaklem stawia pytanie o sens wojny z terroryzmem, a jednocześnie obnaża strach tych, którzy wypowiadają wojnę poecie.

Spektakl będzie tłumaczony na język polski.

Po spektaklu odbędzie się koncert w wykonaniu muzyka SamyabratyMukherjee’go. Zaśpiewa on tradycyjne hinduskie pieśni, zagra zaś na instrumencie nazywanym esraj .

Kasba Arghya – to grupa teatralna z Kalkuty (Indie). Dyrektorem grupy jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi. Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kultury Indii – teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in.: kathakali, kutiyattam i kalaripayattu. W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania.

Ekspozycja stoisk z rękodziełem będzie dostępna w sobotę i niedzielę już od godziny 14.00 – w hallu przed salą widowiskową.

Bilet w cenie 40 zł za spektakl. Karnet dwudniowy: 70 zł. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury „Muflon” lub pod numerem telefonu: 75 75 537 70.

Imprezy dofinansowane z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł