Dobro Dziecka nie zna granic – 25 miedzynarodowa konferencja w Ústí nad Labem

W czwartek 8.11.2018 czternastu przedstawicieli różnych profesji z Jeleniej Góry, zaangażowanych we wdrażanie programów i praktyczne zaangażowanych w działania podejmowane na rzecz dzieci, wzięło udział w sześciogodzinnej 25. Międzynarodowej Jubileuszowej Konferencji w Usti nad Łabą. Wśród nich byli pracownicy MOPS-u, przedstawiciele służb mundurowych, a więc policji i straży miejskiej, jak również pedagodzy oraz nauczyciele, którym los dziecka nie jest obojętny. Po raz pierwszy w międzynarodowej konferencji trzech narodów uczestniczył również Ryszard Wach, Prezes Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego TPD.


DSC 6828


W tym roku kalendarzowym konferencję zorganizowali czescy partnerzy. W spotkaniu, w którym w przeważały panie, uczestniczyli wspólnie Niemcy, Czesi i Polacy. Prelegenci 3 nacji w swoich referatach i prelekcjach zobrazowali przede wszystkim codzienną sytuację rodzin dysfunkcyjnych w swoich krajach, kładąc nacisk na potrzeby młodych ludzi i udział różnych instytucji walczących o poprawienie sytuacji przede wszystkim tych najbardziej zaniedbanych dzieci. W czasie swoich wystąpień mówcy poruszali również takie tematy jak system SPOD, możliwościach udziału w kursach przygotowywanych specjalnie z myślą o rodzicach, sposoby roztaczania opieki nad rodziną potrzebującą wsparcia jak i ocena kompetencji rodzicielskich w zakresie ochrony socjalnej i prawnej dzieci. Obejrzano również krótki film nakręcony podczas ostatniego międzynarodowego spotkania rodzin w Czechach oraz omówiono możliwości opieki nad rodzinami przybyłymi z innych krajów, mając na względzie szczególnie przez lata wzrastającą migrację uchodźców do Niemiec.


DSC 6717


Z polskiej strony na temat zadań i współczesnych możliwościach form pomocy udzielanych rodzinie przez asystenta rodzinnego mówiła Joanna Żyłkiewicz, Kierownik Działu opieki nad dziećmi i młodzieżą w Jeleniej Górze.

Jak to podkreśliła Krystyna Demkowicz, Przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze, celem międzynarodowej współpracy jest przede wszystkim dbanie o zachowanie w naszych sąsiadujących ze sobą krajach przestrzegania praw dziecka i zapewnianie małoletnim jak najlepszych warunków do codziennego życia i dalszego rozwoju.

Dodatkową atrakcją czwartkowego spotkania był występ taneczny trzech tancerek ze studia Karima. Taniec orientalny spotkał się z dużym uznaniem wszystkich uczestników konferencji.


 

{djmedia 633}
 
 


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł