Ładowanie za darmo! Inauguracja stacji ładowania pojazdów

Z udziałem Jerzego Łużniaka, zastępcy prezydenta miasta oraz Anny Różańskiej, dyrektor Regionalnej Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności i przedstawicieli periodyku „Elektromobilność” odbyła się „prasowa inauguracja” działalności jeleniogórskiego zespołu stacji umożliwiających ładowanie pojazdów o napędzie elektrycznym.


IMG 20181024 114418 resized 20181024 050437371


IMG 20181024 113858 resized 20181024 050436175– W Jeleniej Górze mamy cztery takie stacje – powiedział Jerzy Łużniak – przy ul. Sygietyńskiego (Zabobrze), przy Parku w Cieplicach, przy ul. Grodzkiej i Bankowej. O tym, w jakim tempie będzie ich przybywać zadecydują mieszkańcy, którzy kupią (lub nie będą kupować) samochody napędzane energię elektryczną. Elektromobilność jest jednym z kierunków przyszłości w motoryzacji, niemniej nie wiadomo jeszcze w jakim tempie będzie się ona rozwijać i swoje działania dostosowywać będziemy do racjonalnych potrzeb. Przede wszystkim mieszkańców, ale musimy pamiętać także o turystach. Stacje do ładowania samochodów energię elektryczną są z pewnością dla rosnącej liczby posiadaczy takich pojazdów ważnym elementem promocji miejscowości.

Jelenia Góra znalazła się już na mapie, na której zaznaczono miejscowości umożliwiające ładowanie samochodów. – Jest to dla nas nadzwyczaj ważne – powiedziała Anna Różańska – bo im bardziej gęsta będzie sieć stacji, tym naturalna skłonność do inwestowania w takie auta będzie większa. Wprawdzie baterie samochodów elektrycznych można ładować wręcz z gniazdka, ale wtedy trwa to o wiele dłużej. Specjalne stacje skracają czas ładowania od kilku do kilkunastu razy.

– Samochody elektryczne – powiedział J. Łużniak – są droższe, ale ich koszt eksploatacji jest wielokrotnie niższy, począwszy od przeglądów technicznych i konieczności wymiany podzespołów, skończywszy na kosztach przejazdu. Z tego, co usłyszałem od specjalistów wynika, że koszt przejazdu 100 km oscyluje wokół 7 złotych, więc nawet najtańszy silnik spalinowy nie ma szans konkurować. Tworząc zachęty oddajemy do dyspozycji właścicieli aut elektrycznych za darmo możliwość „tankowania”. O tym, na jak długo – zdecyduje Rada Miejska, podobnie jak o tempie rozbudowy sieci. W Jeleniej Górze nie ma wprawdzie zarejestrowanych samochodów elektrycznych w naszym Wydziale Komunikacji, ale takie samochody jeżdżą już po naszych ulicach, bo należą do firm mających swoją siedzibę poza miastem, a zatrudniających jeleniogórzan do pracy w naszym regionie. Istnienie coraz większej stacji w różnych miastach pozwoli kierowcom samochodów elektrycznych na łatwiejsze planowanie przejazdów, a szybkie ładowanie sprawi, iż pokonanie dystansu do Warszawy takim autem będzie w miarę proste.

Na zdjęciach – stacja przy ul. Grodzkiej/Jasnej


 

{djmedia 615}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł