Borsuk-18, ostateczne starcie

 Trwające od kilku dni na żagańskich i świętoszowskich poligonach ćwiczenie taktyczne z wojskami Borsuk-18 weszło w etap trzeci części głównej. Po zatrzymaniu pododdziałów frolandzkich i uzyskaniu przewagi w powietrzu, 10 Brygada Kawalerii Pancernej przechodzi do natarcia.


2018-10-23-RM-borsuk obrona-004


Założony przez kierownictwo ćwiczenia scenariusz, realizowany zarówno poprzez podgrywane sytuacje taktyczne oraz praktyczne działanie brygady doprowadza do finalnej sytuacji, kiedy w wyniku prowadzonych działań ćwicząca brygada zatrzymuje przeciwnika na wyznaczonej rubieży, tworząc tym samym warunki do wykonania przeciwuderzenia.


2018-10-23-RM-borsuk obrona-005


Po wykonaniu ogniowego przygotowania ataku pod osłoną zasłony dymnej pododdziały 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz będący w podporządkowaniu świętoszowskiej brygady batalion amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej rozpoczynają natarcie.

Działające na korzyść wojsk własnych pododdziały inżynieryjne wykonują metodą wybuchową przejścia w polach minowych. Stanowi to czytelny sygnał dla załóg czołgów A-1 Abrams oraz dla bojowych wozów piechoty BWP-1 i Bradley.

Jednocześnie jest to ten moment ćwiczenia, kiedy z części taktycznej pododdziały będące w polu przechodzą do wykonywania zadań ogniowych. Pododdziały czołgów i zmechanizowane realizują odpowiednie zadania ogniowe, zwalczając siły przeciwnika, podgrywane przez pole tarczowe. Niezwykle ważna jest tu synchronizacja działań i reagowanie na zmieniającą się dynamicznie sytuację. To rola dowódców, którzy kierują walką ze swoich stanowisk dowodzenia.

2018-10-23-RM-borsuk obrona-001

„Ostatnich kilka dni działania podczas ćwiczenia Borsuk-18 to dla nas kolejna doskonała okazja, aby w wymiarze taktyki, procedur współdziałania wnieść nową jakość bazując na dotychczasowych, wspólnych doświadczeniach.” – powiedział dowodzący kompanią czołgów A-1 Abrams, kapitan David Junta.

Ostatni akord tegorocznej edycji ćwiczenia Borsuk-18 zaplanowany jest na dzisiejszą noc i jutro, kiedy wojska wykonają ostatnie zadania ogniowe.

Zdjęcia: st.chor.szt. Rafał Mniedło

 

{djmedia 614}
 
 

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł