Nie zatrzymał się i nie udzielił pomocy

 wypadek 10 2018 001W środę 17.10.2018, wracając z jednej z konferencji wyborczych, byliśmy świadkiem przykrego zdarzenia. Przed maską jadącego przed nami Volkswagen Golfa wywróciła się jadąca rowerem kobieta. Kierowca wykonał szybki i na szczęście sprawny manewr, ominął leżącą na drodze kobietę, ale niestety pojechał dalej. Nieudzielenie pierwszej pomocy jest przestępstwem, które zostało uregulowane w art. 162 Kodeksu karnego.

Definicja:

Zgodnie z art. 162 § 1 k.k., kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nie to jest jednak najważniejsze. W tej sytuacji wyraźnie zabrakło czystej ludzkiej życzliwości. Na szczęście poszkodowanej nic poważniejszego się nie stało. Dla wyjaśnienia nie była ona  pijana. Kobieta odmówiła wezwania karetki pogotowia.  Po kilkuminutowej przerwie samodzielnie odjechała z miejsca zdarzenia. Jednak kierowca, który nie zareagował na to zdarzenie, nie mógł wiedzieć, czy podczas upadku kobieta nie doznała poważniejszych obrażeń ciała.

Warunki pogodowe z dnia na dzień mają się pogarszać, więc podobnych zdarzeń na drogach może być więcej. Chyba warto się zastanowić, jak my sami zareagowalibyśmy w podobnej sytuacji i czy inni ludzie w takim przypadku mogliby liczyć na pomoc z naszej strony. Być może w przypadku opisanego przez nas kierowcy, był to tylko nieprzemyślany odruch. Jednak zapewne każdy z nas chciałby czuć się bezpiecznie mając nadzieję, że w przypadku nagłego nieszczęścia na drodze znajdzie się ktoś obok, kto wyciągnie do nas pomocną dłoń.


{youtube}B6sKO9bSteU{/youtube}

 

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł