Wakacyjny poradnik: jak bezpiecznie przebywać nad wodą.

Choć pogoda aktualnie nas nie rozpieszcza wciąż jeszcze trwa okres wakacji. W tym czasie pobyty nad wodą są wyjątkową atrakcją. Korzystamy z basenów, kąpielisk miejskich ale również miejsc, które są niezabezpieczone takich jak na przykład rzeki, stawy i inne akweny wodne.

Na basenie czy na plaży możemy czuć się bezpieczni ponieważ czuwają nad nami ratownicy ale jak zachować zasady bezpieczeństwa w miejscach niestrzeżonych?

zwirownia 240713 008


Poniżej kilka zasad bezpiecznego przebywania w wodzie i nad wodą.

1. Umiem pływać – „Nie ma niczego lepszego niż posiadanie umiejętności pływackich. To one zagwarantują nam bezpieczeństwo w wodzie sprawią, że czujemy się swobodnie, mamy pewność poruszania się i wiemy jak reagować w sytuacji zagrożenia.” – mówi nam trener pływania z KS Just Swim Marcin Binasiewicz

2. Tylko strzeżone kąpieliska – strzeżone kąpieliska są oznakowane, nadzorowane przez ratowników wodnych i w razie jakiejkolwiek sytuacji zagrażającej życiu bądź zdrowiu możemy liczyć na natychmiastową pomoc.

3. Dziecko pod czujną opieką rodziców – nigdy nie spuszczamy dzieci z oka kiedy przebywamy nad wodą, nawet na chwilę. Dziecko powinno znajdować się zawsze w zasięgu naszego wzroku.

4. Wiedza – zawsze przed wybraniem się nad wodę wytłumaczmy dzieciom zasady jakie je obowiązują na kąpieliskach, opowiedzmy o tym co można robić a czego nie, dawajmy dobry przykład swoim zachowaniem na kąpielisku.

5. Jesteśmy przygotowani – pamiętajmy o tym żeby zawsze posmarować się kremem z filtrem jeśli jesteśmy na kąpielisku zewnętrznym i w razie wielkich upałów powtórzyć tę czynność kilka razy, pamiętajmy o nakryciach głowy na zewnątrz, o częstym piciu wody i o tym żeby mieć zawsze ze sobą coś do jedzenia. Klapki, ręcznik i mydło lub żel pod prysznic to podstawowy zestaw na basen.

6. Przestrzegamy zasad – przestrzegamy regulaminów basenów i kąpielisk, reagujemy na uwagi ratowników, nie wykonujemy skoków do wody w miejscach zakazanych, zachowujemy się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dobrego wychowania i bezpieczeństwa.

Dodatkowo warto pamiętać o bardzo przydatnych gadżetach:

1. opaska bezpieczeństwa dla dzieci – opaska jest w formie bransoletki, na niej wpisujemy numer telefonu do mamy lub taty, tłumaczymy dziecku czym jest opaska i w sytuacji w której dziecko się zgubi zawsze może podejść do osoby dorosłej i poprosić o zatelefonowanie do rodziców lub opiekunów.

2. Samorozkładający się namiot plażowy – lekki, mały namiot, który pozwoli nam się schronić przed słońcem oraz przechować wszystkie nasze rzeczy.

Jeśli znacie jeszcze jakieś przydatne gadżety piszcie w komentarzach !

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Nocleg Jelenia Góra
Czytaj cały artykuł