Mieszkańcy Zabobrza radośnie świętowali Boże Ciało

Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji. Do Polski Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wprowadził krakowski biskup Nankier w XIV wieku. Jest ona związana z Wielkanocą. To święto ruchome przypadające zawsze w czwartek. W tym dniu katolicy na całym świecie obowiązkowo uczestniczą we Mszy Św. manifestując swoje uwielbienie dla Jezusa Chrystusa.

DSC 0326

Większości Polaków święto to kojarzy się przede wszystkim z procesjami na ulicach miast, sypaniem kwiatów przez dzieci oraz radosną religijną atmosferą, kiedy to wierni idąc za krzyżem obwieszczają całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Na ulicach parafii buduje się cztery ołtarze, które przystraja się kwiatami. Procesje Bożego Ciała przechodzą pomiędzy tymi ołtarzami wraz z Najświętszym Sakramentem. Cztery ołtarze odwołują się do czterech Ewangelii, a przy każdym ołtarzu czytane są ewangeliczne fragmenty o Eucharystii. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem.

DSC 0290

Podobnie, jak w innych miastach i wsiach całej Polski, także i w Jeleniej Górze na Zabobrzu, w czasie obu osiedlowych procesji, niesione były obrazy przedstawiające świętych, śpiewano religijne, napełniające optymizmem pieśni i odmawiano modlitwy, a dzieci całą drogę procesji Bożego Ciała posypywały płatkami kwiatów. Wśród posypujących zdecydowanie przeważały dzieci komunijne i te świętujące swoją pierwszą rocznicę.

Słowa uznania należą się naszej jeleniogórskiej policji, która bardzo sprawnie zabezpieczyła ulice objęte programem procesji.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł