Książnica Karkonoska zaprasza

Kresowa Atlantyda to opowieść o kilkuset miastach i miasteczkach kresowych. W książkach zamieszczono tysiące fotografii, które cudem przetrwały częstokroć zagładę ich pierwszych właścicieli. Walorem książek jest to, co wyróżnia twórczość prof. Stanisława Nicieji – piękny literacki język, erudycja i potoczysta, sugestywna narracja dodatkowo okraszona bogatą ikonografią.

stanislawnicieja2

“Jest w pisarstwie Niciei coś z żarliwości apostoła wielkiej sprawy. Coś co sprawia, że nie sposób jego książki odłożyć bez przeczytania do ostatniej strony. Do lektury zachęca bowiem nie tylko interesująca narracja, ale także pewien dług moralny wobec tej wielkiej narodowej nekropolii, z którą życie obeszło się tak po macoszemu. Nicieja wykonał wręcz tytaniczną pracę, wydawałoby się, że przekraczającą siły pojedynczego badacza. Rzadko kiedy jeden człowiek potrafił sam w ważnej sprawie uczynić tak wiele”.

Prof. Tomasz Nałęcz

“Nicieja to autentyczny kustosz pamięci historycznej, którego pasją jest biografistyka. Śledzi nie tylko losy władców, przywódców, polityków, artystów i intelektualistów, ale po mistrzowsku potrafi wyłowić z historycznej magmy nawet najdrobniejszy ślad ludzkiego czynu, w którym skrzy się znamię oryginalności i przywołać z imienia i nazwiska jego autora, umieszczając go w rejestrze historii, aby nie zginął w odmętach niepamięci”.

Prof. Marceli Kosman

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł