Kto mówi komunikaty w autobusie ? Skąd wie kiedy zbliża się do przystanku ?

DSC 1993Jak to się dzieje, że w głośnikach miejskich autobusów wszystkie komunikaty o tym do jakiego przystanku właśnie dojeżdżamy i jaki będzie następny są tak precyzyjne, choć czasy przejazdów są nieprzewidywalne, m.in. ze względu na korki, światła, itp.

Czy to jest sprawa sprzężenia tych komunikatów z obrotami kół i odległością? – Nie – odpowiada Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Komunikatami steruje system radiowy i czujniki w autobusie reagują na te impulsy, stąd – niezależnie od sytuacji na drodze – na kilkadziesiąt metrów przed kolejnym przystankiem pada właściwy komunikat, przekazywany zresztą przez jednego z pracowników MZK, nagrany także w tej firmie.

Zatrudnienie aktora do tej pracy – aczkolwiek rozważane – okazało się gorszym pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze – nagranie byłoby dość kosztowne, a po drugie – aktorzy mają inaczej „ustawiony” głos, często afektowany styl wypowiedzi i do takiego zadania nie wszyscy się nadają. Okazuje się w praktyce wielu komunalnych firm, że zwyczajny głos, z dobrą dykcją, jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł