WIETNAMCZYCY chcą studiować na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk wzbudza coraz większe zainteresowanie Wietnamczyków. Chcą tu nie tylko studiować, ale i pracować. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich.

maj1

Outsourcing pracowniczy to dla wietnamskich firm dobrze znana materia. Od lat, wielu mieszkańców tego kraju szuka większych możliwości i lepszych zarobków za granicą. Rocznie ok 100 tys. osób wyjeżdża z Wietnamu do pracy w krajach azjatyckich, głównie Japonii i Tajwanie. Od kilku lat wietnamskie firmy wynajmują tez pracowników do zakładów w Europie min. Czechach, które borykają się z brakiem kadry.

– Przed miesiącem o możliwości współpracy z dolnośląskimi firmami produkcyjnymi pytały nas już dwa podmioty z Wietnamu. Teraz kolejna firma outsourcingowa szuka rynku dla swoich usług szczególnie w sektorze przemysłowym, motoryzacyjnym, branży elektryczno-mechanicznej i przetwórstwa spożywczego. Z drugiej strony, przedstawiciele z Wietnamu wyrazili zainteresowanie importem produktów pochodzenia naturalnego, nabiału oraz mleka w proszku. Dla większości dolnośląskich pracodawców to jeszcze nowy, niezbadany temat, ale nie wykluczają takiej współpracy – mówi Hubert Papaj, prezes DAWG sp. z o.o.

– Mamy dobrych pracowników, wykwalifikowanych do pracy na różnego rodzaju stanowiskach produkcyjnych, ale możemy też wspomóc dolnośląskie firmy specjalistami inżynierami. Chcemy też, bo nasza młodzież wybierała tutejsze uczelnie. Cieszą się dobrą renomą i stwarzają dobre warunki finansowe. Na dodatek wasz region jest bardzo ładnym miejscem – podkreśla Dang Tam Thuan, Wice-Dyrektor Institute of Science for Training and Development Human Resources.

W spotkaniu w DAWG uczestniczyli także Chu Van Truong – Wiceprezes Tsunami Karate w Polsce, Wiceprezes Międzynarodowej Akademii Wschodnich Sztuk Walki w Wietnamie oraz Ngo XuanKieu – przedstawicielfirmy HVTC Overseas Resource Development JSC.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł