Zamek Chojnik najatrakcyjniejszy dla turystów

Na pytanie – jaki obiekt w obszarze miejskim Jeleniej Góry można uznać za najatrakcyjniejszy dla turystów, gdyby nie brać pod uwagę zabytków sakralnych, ze strony przewodników pada natychmiastowa odpowiedź, iż jest to Zamek Chojnik.

DSC 3478

– Chojnik w szczególności, a Sobieszów w szerszym aspekcie jest kolejną częścią miasta, w którą staramy się inwestować, podnosząc atrakcyjność tego obszaru – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. – Staramy się inwestować w szerokim tego słowa znaczeniu, to znaczy nie tylko finansowo, ale stwarzając warunki ku temu, by różne instytucje pozyskiwały środki na realizację ważnych dla mieszkańców spraw.

Takim przykładem jest porozumienie z resortem środowiska, na mocy którego Karkonoski Park Narodowy przejął pałac Schaffgotschów, w którym teraz trwają intensywne praca adaptacyjne. Centrum edukacyjno-turystyczne, jakie tam powstanie będzie wyjątkowym miejscem. Wspieramy też PTTK – gospodarza Chojnika drobnymi kwotami finansowymi, które umożliwiają Towarzystwu aplikowanie do rozmaitych funduszy, służących rewitalizacji zamku. W tym roku prowadzone będą prace już w III etapie remontu murów zamku, co pochłonie ok. 570 tys. zł. Wzmocnienie murów obwodowych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa zwiedzających, ale zabezpieczenie trwałości budowli, która – jak wiemy – po pożarze w sierpniu 1675 r. nigdy nie powrócił do funkcji obiektu mieszkalnego, ale od dziesiątków lat stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Kotliny Jeleniogórskiej.

– Zwracam uwagę – powiedział J. Łużniak – że po dogłębnej rewitalizacji Cieplic, którą rozpoczął remont nawierzchni Placu Piastowskiego w 2006 r. i przeprowadzonych tam robotach przy rewitalizacji obu Parków oraz Zdrojowego Teatru Animacji, Zespołu Pocysterskiego, wsparciu remontu Kościoła Zbawiciela, budowie dwóch wielkich parkingów, czy w końcu – budowie Term Cieplickich ten kurort zmienił się nie do poznania w okresie ok. 10 lat. Warto pamiętać o nieefektownych działaniach, choćby budowie sieci wod.-kan., co pochłonęło ponad 100 mln zł. Tego nie widać, co nie znaczy, że można to pomijać w ocenie wizerunku Cieplic. Sobieszów jest kolejnym miejscem koncentracji naszych wysiłków – kolejnym etapem przebudowy miasta. Tu początek dało Centrum Turystyki Transgranicznej, ścieżka nartorolkowa, itp. Za dwa lata Sobieszów będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjny, niż dziś. Jagniątków też zyskuje (w znacznej części dzięki udziałowi KPN) A nowe dzielnice będą zyskiwać inaczej, m.in. widzę konieczność powstania dużej hali widowiskowo-sportowej w najbliższym czasie, co sprawi, że będziemy mogli organizować nie tylko liczące się zawody, ale też koncerty muzyczne. Wszystko jednak musi mieć, jak w zwyczajnym domu, swoją kolej.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł