Polski już za nimi!

W piątek 4.05.2018, dokładnie o godz. 9.00, ponad 282 tysiące maturzystów, w tym 779 jeleniogórzan, zasiadło ponownie w szkolnych ławach, żeby przystąpić do pierwszego z trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym, czyli sprawdzianu z języka polskiego.

DSC 5853

Jutro wszyscy zmierzą się z królową nauk – matematyką, a we wtorek zdecydowana większość z językiem angielskim. Ci, którzy wybrali inny język obcy, np. niemiecki, francuski czy rosyjski, będą pisać egzamin w terminie późniejszym. Wszyscy muszą też obligatoryjnie przystąpić do co najmniej jednego egzaminu pisemnego z grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Najbardziej ambitni mogą wybrać z nich aż sześć. Wyznaczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja. Natomiast od jutra do 26 maja, we wszystkich szkołach w Polsce, odbywać się będą egzaminy ustne, których terminy każda szkoła ustala już sobie sama.

DSC 5873

Czy tęsknota jest siłą niszczącą, czy budującą życie” – nad tym pytaniem, na podstawie fragmentu i całości utworu Bolesława Prusa “Lalka”, zastanawiali się maturzyści, którzy na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym wybrali temat pierwszy. Zdecydowana mniejszość w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze wybrała temat drugi, czyli interpretację wiersza Ernesta Brylla pt. “Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają” . Każdy z piszących musiał także obowiązkowo rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment wystąpienia Tadeusza Różewicza, podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, oraz tekst o problemach w porozumiewaniu się między sobą. Jak twierdzili pytani przez nas o pierwsze wrażenia maturzyści, język polski był umiarkowanie trudny. Ich zdaniem było kilka pytań, nad którymi należało trochę „pogłówkować”. W sumie jednak całkiem sporo młodych ludzi opuszczało sale egzaminacyjne przed czasem, z uśmiechem na ustach.

Nie było źle. W sumie to całkiem proste. Lata nauki jednak coś dały – stwierdził Krzysztof.

– Wybrałam temat pierwszy. Wydawał mi się łatwy, ale jak zaczęłam pisać, to w pewnym momencie zabrakło mi weny twórczej. Pod koniec trudno mi się było skupić – wyznała szczerze Roksana.

Oliwia też miała mieszane uczucia. Nie chciała zapeszać.

– Zobaczymy jak już będą wyniki. Szkoda, że to tak długo trwa. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość – podsumowała krótko piątkowe zmagania sympatyczna absolwentka ZSE-T w Jeleniej Górze.

Każdy, który chciałby zapoznać się z arkuszem maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym, a być może i sprawdzić swoją wiedzę, znajdzie go TU:

https://ocdn.eu/files/pulscms/NWI7MDA_/22b46df45e5a33dc3613b26ebdccc856.pdf#campaign_id=30643&slot=flat-leadtekst2&site_url=https%3A%2F%2Fwiadomosci.onet.pl%2Fkraj%2Fmatura-2018-jezyk-polski-poziom-podstawowy-arkusze-i-odpowiedzi%2Fzn162yf&referer=https%3A%2F%2Fwww.onet.pl%2F&_ga=2.144602869.1158929976.1525445642-145635232.1525292202


 

{djmedia 315}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł