Niepowtarzalne witraże w Muzeum Karkonoskim

Od piątku 3.11.2017 zwiedzający wystawę szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze mają możliwość oglądać również niepowtarzalne witraże, z których najstarsze pochodzą już z XVI wieku. Muzeum przy ul. Matejki posiada aż 56 pochodzących z minionych wieków witraży. Na stałej wystawie można oglądać 16 najcenniejsze z nich.

AAA 0478

– Wybraliśmy 16 witraży, które reprezentują poszczególne epoki ukazujące ówczesne trendy. Wśród nich można podziwiać witraże renesansowe, barokowe, historyzujące, biedermeierowskie, a także secesyjne oraz pojedyncze sztuki art deco i modernistyczne – poinformował pracownik muzeum Dominik Kunysz podczas swojego piątkowego wykładu.

Zdecydowana większość zabytkowych dzieł sztuki pochodzi od lokalnych kolekcjonerów, głównie tych przedwojennych. Na ten temat i więcej o stylach charakterystycznych dla danej epoki mówił Dominik Kunysz z dużym zaangażowaniem wprowadzając zebranych w świat misternie wykonanych szklanych cudeniek. Więcej o jeleniogórskiej kolekcji witraży będzie można się dowiedzieć już 5.11.2017 podczas spotkania w ramach „Niedzieli w muzeum”. Zostanie wtenczas przedstawiona historia odnowionych dzieł oraz będzie można poznać tajniki ich konserwacji.

– Sporo posiadanych przez nas witraży było uszkodzonych. 51 z nich zostało odrestaurowanych dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dlatego mogły wzbogacić naszą wystawę szkła, za co jestem bardzo wdzięczna – oświadczyła Gabriela Zawiła, dyrektor jeleniogórskiego muzeum.

Więcej informacji w wypowiedzi dyrektor muzeum Gabrieli Zawiły  i Dominika Kunysza{gallery}muzeum_karkonoskie/2017/witraze{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł