Tłumy na inauguracji Festiwalu Teatrów Ulicznych

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest już 35. odsłoną najstarszego festiwalu w Polsce. W ramach trwającej w Jeleniej Górze jubileuszowej edycji festiwalu zobaczyliśmy wczoraj (21.07, w piątek) dwa spektakle: „They Are Back in Black” w wykonaniu włoskiego Circo e Dintorni – The Black Blues Brothers oraz „Silence/Cisza w Troi” Teatru Biuro Podróży z Poznania.

JAN 1602

Kwadrans po miejskim otwarciu festiwalu, plac Ratuszowy kolejny już raz stał się wielką sceną dla plenerowych działań teatralnych. Circo e Dintorni – The Black Blues Brothers z Werony (Włochy) zaprezentował „They Are Back in Black”. Widowisko wcale nie smutne, a barwne, żywiołowe i roztańczone. Czarne klimaty, a wszystkie bardzo gorące. Przede wszystkim za sprawą Rhythm and Blues, muzyki od serca i duszy. Wielu osobom bardzo spodobały się popisy pięciu czarnoskórych akrobatów. Było przechodzenie pod tyczką, czyli limbo, koziołki i piramidy, a także taniec z flagami i ogniem.

JAN 1764

– Spektakle uliczne sprawdziły się doskonale – w końcu to forma teatru wychodząca do publiczności – mówiła podczas inauguracji festiwalu Alina Obidniak, która w roku 1983 w Jeleniej Górze zapoczątkowała Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Ponad 35 lata temu, w znacznie odleglejszej wtedy Francji, Alina Obidniak, wówczas jako dyrektorka jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida, usłyszała okrzyk: „Alina! Wszyscy do Ciebie przyjedziemy!”. Była to odpowiedź zgromadzonych w wielkim namiocie artystów, którzy w ten sposób zareagowali na zaproszenie do Jeleniej Góry.

Późnym wieczorem zagrany został „Silence/Cisza w Troi”, spektakl znacznie poważniejszy – bardziej rozbudowany inscenizacyjnie, ze światłem, ogniem i efektami. Po znakomitym widowisku „Carmen Funebre” na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze (2013), poznański Teatr Biuro Podróży pod wodzą Pawła Szkotaka po raz kolejny mierzy się z tematem wojny. W „Silence/Cisza w Troi”, w przejmujący i dosadny sposób Biuro Podróży „opowiada” o losach uchodźców z Bliskiego Wschodu. To historia ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. Bohaterami są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, my – dorośli widzowie, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

JAN 1950

Przed nami jeszcze dwa dni z artystami z Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. I, oczywiście, z Polski. Zobaczymy m.in. „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” i „Falko Show – Iluzja Marionetki” krakowskiego Teatru Falkoshow, „Operativi” włoskiego teatru Associazione Eccentrici Dadar, „Cliffhanger!” (Kino akcji!) brytyjskiego Bash Street Theatre czy „Vzplanutí” (aBlaze) czeskiego teatru Kvelb Ateliér. Wystąpi też Grupa Grotest Maru z Niemiec, Teatr A z Gliwic i Teatr Snów z Gdańska. Festiwal zakończy w niedzielę późnym wieczorem spektakl „Felliniana” włoskiego Ondadurto Teatro.


Więcej fotek z I Dnia 35 MFTU można zobaczyć TU

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł