O krok od tragedii…

Na początku lipca pisaliśmy o sprzeciwie mieszkańców jednego z bloków przy ul. Elsnera dotyczącym planowanej wycinki kilku drzew usytuowanych przy tym budynku. W petycji wystosowanej do ADM Zabobrze II podkreślono, że społeczność w zdecydowanej większości przeciwna jest temu zamiarowi. W rozmowach ludzie podkreślali potrzebę zachowania drzew, które ich zdaniem są płucami osiedla i latem, poza walorami estetycznymi , zapewniają przyjemny cień. Nie sposób niezgodzić się z tą argumentacją. Niemniej jednak jest też i druga strona medalu.

IMG 6444

We wtorek 11.07.2017 przed godz. 13.00 jedno z dorodnych drzew rosnących przy ul. Noskowskiego spadło na samochód marki KIA SOUL powodując uszkodzenia karoserii w kilku miejscach.

– To był dosłownie moment. Parę sekund, może minut i ja znalazłabym się również pod tymi ciężkimi gałęziami – wyznała bardzo poruszona i przejęta powstałą sytuacją Justyna, właścicielka poszkodowanego auta.

Po opuszczeniu samochodu pani Justyna udała się do oddalonego o kilkanaście metrów warzywniaka. Wróciła po kilku minutach i zobaczyła przgnieciony gałęziami swój pojazd. Jej pierwszą reakcją był telefon do męża, który pomógł żonie ogarnąć całą sytuację.

Na miejsce zdarzenia przybyła policja i straż pożarna. Strażacy sprawnie i szybko uporządkowali teren. Ubezpieczyciel zapewne nie będzie miał problemu z wyceną szkody, ale biurokracji nie da się niestety uniknąć.

Jak twierdzą poszkodowani, o swoich obawach, co do usytuowanych przed ich blokiem wysokich drzew, mieszkańcy Noskowskiego 1 informowali już spółdzielnię. Przede wszystkim zmotoryzowani są zdecydowanymi zwolennikami ich usunięcia z tego terenu. Ludzie uważają, że wysokie drzewa są zagrożeniem nie tylko dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Wichury, ulewne deszcze osłabiają gałęzie. W przypadku słabszego drzewostanu o nieszczęście nietrudno.

A morał z tej historii? Może lepiej nie protestować i zaufać spółdzielni, gdy zarząd podejmuje niekoniecznie popularne decyzje o wycinkach? Jak widać po okolicznych placach i przed blokami, zadbanych terenów zielonych na Zabobrzu nie brak. Dobrze to o nas świadczy, gdy staramy się chronić przyrodę, jednak priorytetem powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi. Czy warto ryzykować zdrowiem, nawet dla tak pięknych okazów, jakimi niewątpliwie są drzewa właśnie na tym osiedlu?


{gallery}artykuly/2017/soul{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł