O krok od tragedii…

Na początku lipca pisaliśmy o sprzeciwie mieszkańców jednego z bloków przy ul. Elsnera dotyczącym planowanej wycinki kilku drzew usytuowanych przy tym budynku. W petycji wystosowanej do ADM Zabobrze II podkreślono, że społeczność w zdecydowanej większości przeciwna jest temu zamiarowi. W rozmowach ludzie podkreślali potrzebę zachowania drzew, które ich zdaniem są płucami osiedla i latem, poza walorami estetycznymi , zapewniają przyjemny cień. Nie sposób niezgodzić się z tą argumentacją. Niemniej jednak jest też i druga strona medalu.

IMG 6444

We wtorek 11.07.2017 przed godz. 13.00 jedno z dorodnych drzew rosnących przy ul. Noskowskiego spadło na samochód marki KIA SOUL powodując uszkodzenia w kilku miejscach karoserii.

– To był dosłownie moment. Parę sekund, może minut i ja znalazłabym się również pod tymi ciężkimi gałęziami – wyznała bardzo poruszona i przejęta powstałą sytuacją Justyna, właścicielka poszkodowanego auta.

Po opuszczeniu samochodu pani Justyna udała się do oddalonego o kilkanaście metrów warzywniaka. Wróciła po kilku minutach i zobaczyła przgnieciony gałęziami swój pojazd. Jej pierwszą reakcją był telefon do męża, który pomógł żonie ogarnąć całą sytuację.

Na miejsce zdarzenia przybyła policja i straż pożarna. Strażacy sprawnie i szybko uporządkowali teren. Ubezpieczyciel zapewne nie będzie miał problemu z wyceną szkody. Jak twierdzą poszkodowani, o swoich obawach, co do usytuowanych przed ich blokiem wysokich drzew, mieszkańcy Noskowskiego 1 informowali już spółdzielnię. Przede wszystkim zmotoryzowani są zdecydowanymi zwolennikami ich usunięcia z tego terenu. Ludzie uważają, że wysokie drzewa są zagrożeniem nie tylko dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Wichury, ulewne deszcze osłabiają gałęzie. W przypadku słabszego drzewostanu o nieszczęście nietrudno.

A morał z tej historii? Może lepiej nie protestować i zaufać spółdzielni, gdy zarząd podejmuje niekoniecznie popularne decyzje o wycinkach? Jak widać po okolicznych placach i przed blokami, zadbanych terenów zielonych na Zabobrzu nie brak. Dobrze to o nas świadczy, gdy mieszkańcy starają się chronić przyrodę, jednak priorytetem powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi. Czy warto ryzykować zdrowiem, nawet dla tak pięknych okazów, jak drzewa przy ul. Elsnera?


{gallery}artykuly/2017/soul{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł