Jelenia Góra – Oddaj Krew Podaruj Życie!

11 lipca 2017r. pomiędzy 9:00 a 13:00, na terenie jeleniogórskiego Placu Ratuszowego, odbędzie się zbiórka krwi pod nazwą „Oddaj Krew Podaruj Życie”.World Blood Donor Day

Wszystkich zainteresowanych, którzy pragną podzielić się tym cennym darem z potrzebującymi zapraszamy do honorowego oddania krwi.

Organizatorem akcji jest Państwowa Straż Pożarna z Jeleniej Góry oraz Regionalne Centrum Krwi i Krwiodawstwa w Wałbrzychu.

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc!

Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Dorosły człowiek posiada ok. 5 – 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca – mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni – oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.

 

Artykuł Jelenia Góra – Oddaj Krew Podaruj Życie! pochodzi z serwisu Jelenia Góra 998.

jeleniagora998.pl
Czytaj cały artykuł