Egzaminy zawodowe to także wyzwanie dla naszej młodzieży

Oficjalnie wszyscy polscy uczniowie pożegnali rok szkolny 2016/2017 w piątek 23 czerwca. Zdecydowana większość z nich wzięła udział w uroczystych apelach szkolnych i w ostatnich wspólnych spotkaniach klasowych, podczas których nie zabrakło ciepłych słów i szczerych życzeń udanych wakacji. Jednak nie wszyscy mieli okazję już w miniony weekend rozpocząć zasłużony wypoczynek. Na młodych ludzi zawodowych szkół ponadgimnazjalnych czekały bowiem ustalone już dużo wcześniej egzaminy zawodowe.

DSC 4097

W dniu dzisiejszym, w czwartek 29.06.2017 w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze, w salach komputerowych do egzaminu praktycznego przystąpili uczniowie drugiej klasy technikum ekonomicznego. Czas przeznaczony na wykonanie wszystkich zadań wynosił 180 minut. Jednak wszyscy opuścili pracownie przed upływem wyznaczonego czasu.

Dominik i Albert oddali swoje prace jako jedni z pierwszych i pożegnał komisję egzaminacyjną z uśmiechem na ustach.

– Jak dla mnie zadania nie były trudne. Od jakiegoś czasu dorabiam sobie w biurze rachunkowym. Tak więc, poza wiedzą zdobywaną na co dzień w szkole, mam jeszcze praktykę. Dziś nie odczuwałem w ogóle stresu. Mogę powiedzieć, że czułem się pewnie – z zadowoleniem wyraził swoja opinię na temat egzaminu jeden z sympatycznych nastolatków.

18 – letnia Monika, która zawsze bardzo sumiennie podchodzi do swoich obowiązków, nie kryła, że lekkiego podenerwowania nie dało jej się uniknąć.

– Uważam, że szkoła dobrze nas przygotowuje. Egzamin teoretyczny napisałam na 95%. Żeby zaliczyć teorię trzeba było mieć 50%, więc zdałam. Na praktycznym minimum to 75%. Zadania nie wydawały mi się zbyt trudne. Na lekcjach robiliśmy również bardziej skomplikowane przykłady, ale mogłam się przecież gdzieś pomylić – analizowała głośno jedna z najlepszych uczennic w swojej klasie.

To już tradycja, że młodzież z Ekonoma łączy wakacyjny wypoczynek także ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Jak co roku całkiem spora grupa uczniów tej szkoły wybiera się nad morze. Niektórzy mówią otwarcie, że na miesiąc szukają sobie jakiegoś zatrudnienia, przeważnie w hotelarstwie i gastronomii, a potem około dwóch tygodni przeznaczają na przyjemne leniuchowanie.

Czego wypada życzyć wszystkim wypoczywającym, tym wyjeżdżającym i tym, którzy pozostają w miejscu swojego zamieszkania?

– Przede wszystkim udanej pogody, ładnej opalenizny, dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy dorywczej oraz dużo pozytywnych wakacyjnych wrażeń – z przekonaniem wyrażały swój pogląd na ten temat opuszczające szkołę pełne wdzięku roześmiane nastolatki.


{gallery}szkola/2017/ekonom/mat/a1{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł