„Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej” z M. Gessler w tle

Za nami już III edycja konkursu „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej”. Jak i w latach poprzednich, cieszyła się ona sporą popularnością. Do zdrowego współzawodnictwa przystąpili przedstawiciele z kilku szkół ponadgimnazjalnych z klas o kierunku gastronomicznym, dwie z Jeleniej Góry oraz goście z Kamiennej Góry i Legnicy.

ABC 3990

W piątek 7.04.2017 w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze młodzi adepci sztuki kulinarnej Kresów Wschodnich pokazali przed komisją konkursową i dosyć licznie zgromadzoną publicznością prawdziwie mistrzowską klasę. Na elegancko przystrojonym stole pojawiły się kołduny, bliny, manty z sosem czosnkowym, sałatka paprykowo –bakłażanowa oraz blin burger z wiejskim śledziem kaparami i kawiorem.

Wśród zaproszonych gości konkursowym zmaganiom przyglądali się Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Iwona Krawczyk, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego  oraz wiceprezydent Jeleniej Góry Piotr Paczóski. Przybyli nie szczędzili pochwał finezyjnym potrawom, które łączyły w sobie smaki tradycyjnej kuchni kresowej i kuchni innowacyjnej.

Interesującym przerywnikiem podczas konkursowych zmagań był krótki skecz „kuchenne rewolucje”. Goście brawami nagrodzili rewelacyjną artystkę „Handlówki”, która w wyśmienity sposób naśladowała Magdę Gessler. Piątkowe wydarzenie uświetniały występy zespołu ludowego „Karkonosze”.


Występ artystyczny ( świetny 🙂 ) TU


{gallery}szkola/2017/handlowka/smaki{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *