43. Cross Żagański pod znakiem munduru.

25 marca br. będzie miał miejsce 43. Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki. W dziesięciokilometrowym biegu wzdłuż terenów byłego obozu jenieckiego Stalag VIII C weźmie udział siedmiuset biegaczy, a w śród nich liczne żołnierskie grono.

cropped-glowa 3

W biegu wezmą udział żołnierze z trzech krajów. Będzie to dwunastu żołnierzy RAF z Wielkiej Brytanii, trzydziestu czterech żołnierzy USA, którzy będą reprezentować 3. Pancerną Grupę Bojową, która obecnie stacjonuje w Polsce oraz 11 polskich żołnierzy, którzy będą biegli w jako reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Ponadto podczas biegu będzie można zapoznać się z głównym sprzętem jakim dysponują żołnierze Czarnej Dywizji. W tym dniu także wszyscy chętni będą mogli zwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich.

43. Cross Żagański przypada dokładnie w 73. rocznicę Wielkiej Ucieczki z obozu Stalag VIIIC, która miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tegoroczna edycja składa się z trzech elementów, biegu głównego, w którym weźmie udział siedmiuset biegaczy, biegu dla dwustu dzieci na odcinku siedmiuset metrów oraz biegu sztafetowego, w którym weźmie udział stu biegaczy.

mjr Artur Pinkowski

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *