Mamy to w Du…ie! Skandowały Strajkujące kobiety walczące o swoje prawa

– Nie kwiatek i kawa, ale równe prawa – skandowały w swoje święto 8 marca 2017 jeleniogórskie kobiety.

Na manifestację, która rozpoczęła się na Placu Ratuszowym o godz. 15.00, przyjechały również panie z Karpacza, z Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic i z mniejszych okolicznych miejscowości.

ABC 4827

– Walczymy o naszą godność. Chcemy, żeby nasze prawa były przestrzegane. Mamy prawo same decydować, jak przeżyć swoje życie. Chcemy w godnych warunkach rodzić nasze dzieci, mieć zapewnioną opiekę okołoporodową i wolny wybór w przypadku nieplanowanej ciąży. Wiemy, jaki jest nasz cel i potrafimy solidarnie o niego walczyć – informowały zgodnie strajkujące.

Nawiązujące do „Czarnego Października 2016″ ubrane na czarno panie, wspierane przez całkiem spore grono mężczyzn w starszym wieku, zgodnie twierdziły, że protestują przeciwko przemocy ekonomicznej, słownej, moralnej i fizycznej kierowanej ich zdaniem przede wszystkim właśnie w stronę kobiet.

Przechodnie w różnorodny sposób reagowali na jeleniogórski strajk kobiet, jakkolwiek zdecydowanie więcej było jego zwolenników.

– Zdecydowanie popieram tę manifestację, ale nie podoba mi się jej forma. Te wulgaryzmy. Na bardzo niskim poziomie negujące w ordynarny sposób wszystko wierszyki w stylu „mam to w d****” to przesada. Tu przecież są także dzieci – z pewnym zaniepokojeniem i dezaprobatą wyraziła swoją opinię około 30 – letnia Natalia.

ABC 4854

Współorganizatorka jeleniogórskiego happeningu Agnieszka Grzęda odczytała odezwę, którą usłyszano w dniu dzisiejszym w wielu miastach Polski.

– My, kobiety świata, mamy dość przemocy kierowanej w naszą stronę – fizycznej, ekonomicznej, słownej i moralnej. I nie zamierzamy jej dłużej tolerować. Domagamy się, by rządy naszych krajów przestały używać mizoginicznych obelg pod naszym adresem i przedsięwzięły kroki zmierzające w kierunku rozwiązania licznych problemów związanych z naszym bezpieczeństwem, wolnym dostępem do opieki medycznej, w tym pełni praw reprodukcyjnych, ustalenia surowych kar dla prześladowców w przypadku gwałtu, przemocy domowej i przemocy powstałej na bazie płci, których doświadczamy w coraz bardziej wzmożony sposób oraz przeprowadziły skuteczną sekularyzację państw. Bowiem uwarunkowane takimi, a nie innymi cechami biologicznymi, jesteśmy przede wszystkim ludźmi – poza tym jest rok 2017.

Warto wspomnieć, że o prawidłowy przebieg manifestacji i bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w centrum miasta profesjonalnie zadbała policja. Umundurowani i funkcjonariusze w cywilu w dyskretny sposób do końca mieli pieczę nad środowym wydarzeniem.

 

{gallery}artykuly/2017/strajk_kobiet_8m{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *