Tropem Wilczym w Jeleniej Górze

Obchody i wydarzenia towarzyszące Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” , które zaplanowano w naszym mieście w dniach 26 lutego – 5 marca 2017, Jelenia Góra rozpoczęła Biegiem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W Parku Norweskim w Jeleniej Górze – Cieplicach, w niedzielę 26.02.2017 kilka minut po godz. 15.00, w biegu na dystansie 1963 metrów ( Trasa jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek. ) wzięło udział ponad 100 osób. „Tropem Wilczym” pobiegli młodsi i starsi. Uczestniczyły w nim całe rodziny i zaprzyjaźnione grupy osób. Nie zabrakło również naszych księży i żołnierzy z Komendy Uzupełnień z Bolesławca.

DSC 2482

– Biegnę, żeby oddać hołd dawnym bohaterom i wraz z innymi w ten sposób zaświadczyć, że Polacy o nich nie zapominają – oświadczył nastoletni Michał.

W tym biegu bezkonkurencyjny okazał się Rafał Kwiatkowski z III klasy Gimnazjum nr 3. Lekkoatleta z MKL 12 Jelenia Góra postawił sobie za zadanie jak najszybciej przebiec dystans podejmując walkę z samym sobą. Dla większości pozostałych zawodników celem było po prostu ukończenie biegu. Silniejsi pomagali słabszym wytrwać na trasie. Dorośli wspierali przede wszystkim dzieci, które z ogromnym samozaparciem i z zadowoleniem przekraczały linię mety. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Najstarsza uczestniczka biegu została uhonorowana dyplomem przez Posłankę na Sejm RP Marzenę Machałek, a najmłodsza odebrała upominek – niespodziankę z rąk Senatora Krzysztofa Mroza.

DSC 2877

Na udział w dystansie 5000 metrów decydowali się przeważnie już tylko bardziej wytrwali biegacze, chociaż i wśród nich nie zabrakło także i młodszych zawodników. Obok jeleniogórzan na starcie stanęli również miłośnicy sportu z pobliskich miejscowości. Po biegu na wszystkich uczestników czekała gorąca herbata, butelka wody mineralnej i słodki poczęstunek.

Organizatorem niedzielnego jeleniogórskiego wydarzenia byli : UKS Pankracy, Parkrun Jelenia Góra, Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, Fundacja Wolność i Demokracja oraz Miasto Jelenia Góra.

Warto przypomnieć, że w Polsce była to już V edycja „Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Uczestniczyło w niej około 60 tys. biegaczy z 240 miast.


{gallery}artykuly/2017/tropem{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *