Czarna Dywizja żegna Dowódcę

W piątek, 17 lutego br. dokładnie po trzech latach dowodzenia 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, jej dowódca generał dywizji Jarosław Mika uroczyście pożegna się ze sztandarem jednostki.

Ceremonia pożegnania rozpocznie się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Po części liturgicznej dokładnie o godzinie 11.00 na Placu Generała Maczka przy udziale wojskowej asysty honorowej żołnierze oraz pracownicy wojska Czarnej Dywizji pożegnają dowódcę lubuskiego związku taktycznego.

 

2015-05-19-RM-br start-081

 

Generał dywizji Jarosław Mika żołnierską służbę rozpoczął w 1981 roku, jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1985 roku po jej ukończeniu rozpoczął służbę w jednostkach wojskowych 5. Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie. W 1993 roku po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej został skierowany do Zarządu Operacyjno – Planistycznego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie do Zarządu Ogólnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W latach 1995 – 1996 ukończył Międzynarodowe Kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii. W 1997 r. rozpoczął wykonywanie zadań służbowych w Dowództwie Wojsk Lądowych, kolejno jako starszy oficer operacyjny, Szef Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, Szef Oddziału Planowania oraz Zastępca Szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych. W 2007 roku pełnił służbę w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie wykonywał zadania jako asystent dowódcy dywizji.

Po powrocie z misji, w 2008 roku, ukończył Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej i objął obowiązki dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. 16 lutego 2011r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W 2011 został skierowany do Afganistanu na stanowisko Zastępcy Dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych.

Od czerwca 2013 roku pełnił służbę w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku Zastępcy Dowódcy Dywizji – Szefa Sztabu. Generał dywizji Jarosław Mika odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Od 17 lutego 2014 roku dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. 8 lutego 2017 roku z rąk Prezydenta RP, Andrzeja Dudy generał Mika odebrał akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *