„ARTYSTYCZNA INTEGRACJA ÓSEMEK”

Idea powstania projektu partnerskiego „Artystyczna Integracja Ósemek” jest skutkiem przemyśleń i podsumowań pracy artystycznej szkół SP 8 w Jeleniej Górze i SP 8 w Świdnicy. Niezobowiązująca współpraca obu placówek nawiązała się kilka lat wcześniej – dzieci wspólnie uczestniczyły w wydarzeniach takich jak Festiwal Kolęd i Pastorałek w Świdnicy oraz Festiwal Piosenki „Ósemka” w Jeleniej Górze. Obie szkoły osiągają od lat bardzo duże sukcesy w dziedzinie muzyki i plastyki, są zauważane na terenie miast macierzystych oraz poza ich granicami. Obie placówki mają także doświadczenia w promowaniu artystycznym dzieci i młodzieży.

518A3735-2

Szkoły były głównymi organizatorami wielu projektów obejmujących całe województwo (m.in. wspomniane wyżej festiwale), realizują projekty międzynarodowe, uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, województwa i kraju.

Projekt przewiduje organizację różnorodnych koncertów, warsztatów m.in. wokalnych, instrumentalnych, tanecznych, plastycznych. Poprzez takie działanie przewidywane jest osiągnięcie coraz lepszego warsztatu umiejętności dzieci i nauczycieli (m.in. w dziedzinie organizatorskiej). Praca da możliwości poznawania nowych, ciekawszych i trudniejszych zadań, a efekty będą przynosić dużo satysfakcji z podjętego wyzwania i wspólnie osiągniętego celu. Projekt zakłada także lepsze poznanie miast, regionów, placówek połączone z wymianą uczniów.

518A3765

Aktywny udział w projekcie zaspokoi aspiracje uczestników do pełnego, godnego i wartościowego obcowania ze sztuką, a także rozwinie umiejętności do przejawiania i podejmowania inicjatywy. Chcemy także udowodnić, że sztuka nie dzieli a łączy bez względu na sprawności czy dysfunkcje.

Dzięki projektowi może zaistnieć nie tylko współpraca szkół, ale i miast na płaszczyźnie partnerskiej, które w specyficzny sposób będą wspierać artystyczne dokonania placówek. To także wzajemna promocja, możliwości uczestniczenia w propozycjach kulturalnych każdego z miast, które ukażą szkołom partnerskim (nie tylko dzieciom, nauczycielom ale i rodzicom) wachlarz możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym danego miasta.

Inwestowanie w kształcenie i szkolenie jest kluczem do uwolnienia potencjału drzemiącego w uczestnikach w każdym wieku. W projekcie wdrożone zostaną nowe elementy w sposobie nauczania, nowe treści zajęć, sposoby organizacji pracy. Będzie miało to wpływ na podniesienie jakości oraz poziomu proponowanych działań. Wyniesione doświadczenia mogą posłużyć także jako podstawa do rozszerzenia współpracy na inne obszary. Projekt otworzy również możliwość wymiany informacji i wspólnego motywowania się do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników nauczycieli i dzieci.

Pierwsze projektowe spotkanie zaczęło się od wspólnego „Ósemkowego kolędowania” 23 stycznia 2017 w jeleniogórskiej ósemce, które otworzyła pani dyrektor Maria Silbert – Salabura wraz z wiceprezydentem Jeleniej Góry panem Piotrem Paczóskim. Gościliśmy wicedyrektor świdnickiej ósemki panią Elżbietę Węgrzyn – Wągorek , chór „Libro di muzica” pod kierunkiem pani Kamilli Banaszczyk. Z jeleniogórskiej ósemki wystąpił Integracyjny Zespół Instrumentalny „Canto” oraz soliści.

DSC 0188

Po wspólnym kolędowaniu i poczęstunku odbyły się także pierwsze muzyczne warsztaty z wykorzystaniem pełnego instrumentarium Orffa oraz bum bum rurek, które poprowadziła Anna Szewczuk. Dzieci, nie znając się wcześniej, bez problemu wspólnie wykonały utwory stanowiąc wielką orkiestrę udowadniając, że „Muzyka nie zna granic”. Uczniowie doskonale się przy tym bawili.

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej odbędzie się 24 marca na kolejnej edycji Konferencji Integracyjnej w jeleniogórskiej ósemce. Plan wspólnych działań jest opracowany na cały rok kalendarzowy na zmianę w obu placówkach. Następne warsztaty z dziećmi przewidziane są w Świdnicy.

Zdjęcia:  Katarzyna Bocian oraz Agnieszka Jędrzejewska

 

{gallery}szkola/2017/sp8/a0{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *