Będą podwyżki dla burmistrza, radnych i sołtysów

Na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy Wleń zostanie rozpatrzony projekt uchwały zgłoszony przez przewodniczącą rady panią Katarzynę Kotołowską w sprawie podwyższenia wynagrodzenia burmistrza Artura Zycha. W uzasadnieniu czytamy, że podwyżka jest zasadna „w związku z dużymi osiągnięciami w kwestii znacznego zwiększania budżetu Miasta i Gminy”.

Po przyjęciu uchwały burmistrz Artur Zych będzie miesięcznie zarabiał 10.887,50 zł to jest o 1.307,00 złotych więcej niż dotychczas. Plus raz w roku dodatkową „trzynastą pensję”.

artur zych wlen

Wygląda na to, że podwyżka pensji dla burmistrza to swoista transakcja wiązana. O ile bowiem z inicjatywą podwyżki dla Artura Zycha wystąpiła przewodnicząca Rady Katarzyna Kotołowska, to z propozycją podniesienia diet radnym wyszedł Burmistrz.

I tak każdego miesiąca na konto Przewodniczącej wpłynie 1.207,86 zł. Zastępca Przewodniczącej otrzyma 805,54 zł. Przewodniczący Komisji Rady i jego zastępca po 752,40 złotych, a szeregowy radny 698,91 zł.

Teoretycznie jak czytamy w uzasadnieniu podwyżka wynika ze wzrostu kwoty bazowej od której procentowo wylicza się wysokość diety. W praktyce jednak podniesiono procentowe wskaźniki maksymalnego limitu.

Podwyżkę otrzymają również sołtysi. Od początku roku ich dieta wyniesie 225 złotych.

Dla radnego wartością nadrzędną powinno być dobro wspólnoty samorządowej i mieszkańców gminy. Od osoby pełniącej tą funkcję oczekuje się działań mających na celu realizację tych potrzeb. Radny przynajmniej w teorii wykonuje swoją funkcję społecznie. Oznacza to, że nie jest pracownikiem Urzędu Gminy i nie jest z nią związany stosunkiem pracy. Jednak otrzymuje za swoją działalność jak na nasze uwarunkowania spore pieniądze w formie nieopodatkowanej diety. Czy w twojej opinii dotychczasową działalnością radni zasłużyli na podwyżki tych diet?

W uzasadnieniu podwyżki dla burmistrza możemy przeczytać, że podwyżka jest zasadna ze względu na „Duże osiągnięcia burmistrza Artura Zycha w kwestii znacznego zwiększenia budżetu Miasta i Gminy Wleń”.

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że jest to największy uchwalony budżet Miasta i Gminy w historii. W 2016 roku wynosił 12.100.000,00 złotych. W tym roku dochody Gminy ustalono w wysokości 19.300.000,00 złotych. Problem jednak w tym, że znaczny wzrost dochodu wynika jedynie z dotacji na program 500+ około 2.000.000,00 złotych oraz zwiększonej o około 800.000 złotych subwencji. Na wysokość których burmistrz nie ma wpływu. Zaplanowano natomiast pozyskanie środków unijnych w wysokości 4.874.850,20 złotych.

Czy w twojej ocenie Burmistrz Artur Zych solidnie zapracował prze dwa lata kadencji na podwyżkę?

autor: Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.plportalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *