PIĘKNO PATCHWORKU

Obraz nie musi powstawać przy użyciu pędzla i farby. Do stworzenia go może wystarczyć zwykła tkanina, umiejętnie dobrane kolorowe skrawki; aksamit w kwiatki zamienia się wtedy w łąkę, błękitna flanela staje się niebem, pasmanteryjny sznurek przemienia się we fryzurę Karkonosza.

44-IMG 2269

27 stycznia 2017 (piątek) o godz. 16.00 w Galerii „Muflon” Miejskiego Domu Kultury w Jeleniej Górze – Sobieszowie odbył się wernisaż wystawy pt. „W urodziny Heleny”, poświęcony dorobkowi artystycznemu wieloletniej mieszkanki Sobieszowa, Heleny Krawczyk-Demczuk.

Zebranych gości przywitała dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon” Aleksandra Jarocińska, zaś wnuczka artystki odczytała wzruszający „List do Heleny”. Zgromadzeni goście dla uczczenia pamięci bohaterki wydarzenia przynieśli białe róże, kuratorka wystawy, Agata Turska-Makutynowicz, zwróciła uwagę na talent, nieżyjącej już twórczyni rękodzieła, do łączenia faktur, kolorów, rozmaitych materiałów.

Ksiądz Kubek, wieloletni przyjaciel pani Heleny, w swym wspomnieniu o niej podkreślił ważkość jej prac jako komentarza do rzeczywistości oraz jako nośnika pamięci. O niej samej i o ludziach, którzy byli dla niej ważni. Jednak przede wszystkim położył nacisk na piękno, na to, że im bardziej go wypatrujemy, tym bardziej zaurocza nas ono i więcej go dostrzegamy.

Helena Krawczyk-Demczuk zafascynowana była tkaninami, patchworkiem, z pomocą igły i nitki tworzyła obrazy, które pokazywano na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Prezentację twórczości Heleny Krawczyk-Demczuk będzie można oglądać codziennie w godz. 8.00 – 20.00 do 28 lutego 2017.


{gallery}muflon/2017/a2{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *