Kampania przeciwko spalaniu śmieci

plakat spalanieOd drugiej połowy grudnia 2016 r. na terenie Jeleniej Góry trwa akcja informacyjna dotycząca spalania odpadów komunalnych w domowych piecach. W wielu miejscach pojawiły się bilbordy oraz plakaty z hasłem „Spalając śmieci zatruwasz powietrze którym oddychasz!”.

Poza autobusami MZK i wiatami przystankowymi, plakaty zostały rozkolportowane do ponad 100 jednostek oświatowych, administracyjnych, kulturalnych i sportowych, sklepów wielkopowierzchniowych, dużych zakładów pracy i parafii. Po pierwszym miesiącu działań już widać efekty. Świadomość i wiedza mieszkańców Jeleniej Góry rośnie, a świadczy o tym ilość zgłoszeń i interwencji Straży Miejskiej w sprawie spalania odpadów, która zwiększyła się kilkukrotnie.

Niestety w okresie grzewczym ryzyko spalania odpadów wzrasta, a służby miejskie podejmują szereg działań zapobiegawczych i interwencyjnych. Zdarzają się przypadki, kiedy mieszkańcy w nieodpowiedzialny sposób gospodarują odpadami komunalnymi. Palenie śmieciami w domowych piecach wynika często z niewiedzy, dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu kampanii edukacyjnej. Najgorsze przypadki to takie, gdy odpady spalane są z premedytacją, z lenistwa lub przyzwyczajenia. Wtedy można zastosować inne wychowawcze środki takie jak mandaty lub przekazanie sprawy do sądu, gdzie grzywna wynosi do 5 tysięcy złotych.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przestrzega mieszkańców, że spalanie śmieci ma negatywny wpływ głównie na osoby zamieszkujące „przy kominie” tzn. na palącego odpadami, jego rodzinę i najbliższych sąsiadów.

Spalasz odpady? Przestań!

Jeśli spalasz odpady, masz dwie opcje do wyboru: szykuj się na mandat lub szybko zmień swoje zwyczaje. Spalanie odpadów w domowym piecu przyczynia się do powstania chorób układu oddechowego, co jest szczególnie groźne dla dzieci i osób starczych. Spalanie odpadów poza specjalną instalacją jest zabronione, a za naruszenie tego zakazu grozi surowa kara! Nie zatruwaj środowiska! Nie zatruwaj siebie i swojej rodziny!

Osoby w Twoim otoczeniu spalają odpady? Reaguj!

Gdy podejrzewasz, że na danej nieruchomości w Jeleniej Górze dochodzi do spalania odpadów, bezzwłocznie dzwoń na numer alarmowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze tel. 75 75 251 62. Możesz także zwrócić uwagę palącemu śmieci, ponieważ każdy ma prawo do czystego powietrza. Swoją postawą dajesz dobry przykład innym mieszkańcom Jeleniej Góry i chronisz powietrze, którym wszyscy oddychamy! Wspólnymi działaniami możemy wyeliminować trucicieli!

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *