Studenci z Ukrainy w jeleniogórskich szkołach

Jeleniogórskie szkoły są otwarte na przyjmowanie gości z zagranicy wychodząc z założenia, że także poprzez wzajemne kontakty z innymi narodami można się wiele nauczyć. Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze współuczestniczy w wielu ciekawych inicjatywach i projektach, podczas których realizacji dochodzi do spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym także z przedstawicielami zaprzyjaźnionych z Polską krajów.

ABC 6301

W środę 25.01.2017 placówkę odwiedziło kilkunastu studentów z Ukrainy. Goście przyjechali z Tarnopola w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze.

– Narodowy Uniwersytet Techniczny z Tarnopola od kilku lat ściśle współpracuje z jeleniogórską uczelnią. Studentami odwiedzającymi Jelenią Górę chętnie opiekują się również i nasi uczniowie. To już kolejna wizyta sympatycznych gości. W dniu dzisiejszym w polsko – ukraińskim gronie zajmowaliśmy się przede wszystkim literaturą i filmem. Jak widać po przygotowanych przez grupy pracach, wiele wspólnych zainteresowań łączy naszą młodzież. Młodzi Ukraińcy mają podobne zamiłowania czytelnicze i chętnie chodzą do kina na filmy, którymi pasjonują się także nasi uczniowie – stwierdził Piotr Paliński, nauczyciel języka polskiego w ZSE-T w Jeleniej Górze.

Podczas wspólnych zajęć uczniowie porozumiewali się w czterech językach. W auli szkolnej można było usłyszeć słowa wypowiadane po polsku, ukraińsku, angielsku i rosyjsku. Miłym dodatkiem podczas gorących dyskusji była również żywa gestykulacja.

– Bardzo nam się podoba w Jeleniej Górze i w okolicy. Spotykamy się z wieloma sympatycznymi ludźmi. A dzisiaj mamy bardzo dobry czas w tej szkole – z uśmiechem oświadczył jeden z gości.

Podobne, bardzo pozytywne odczucia mieli również uczniowie Ekonoma.

– Bardzo sympatyczne spotkanie. Przyjemna, luźna atmosfera. Ciekawe doświadczenie na przyszłość. Używamy kilku języków i dobrze się rozumiemy. To nas trochę bawi i zachęca do rozmowy – żartowały obecne na spotkaniu czwartoklasistki.

Otwartość i chęć zrozumienia drugiego człowieka mają pozytywny wpływ na przebieg komunikacji i nawiązywanie dobrych relacji w grupie. Doświadczyła tego na pewno młodzież, która z prawdziwym zaangażowaniem wspólnie realizowała powierzone jej zadania. Na przykładzie tych młodych ludzi widać, że naprawdę niewiele trzeba, żeby Polak z Ukraińcem mogli się dobrze porozumieć.


{gallery}szkola/2017/ekonom/ukraina{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *