Żelazna brygada „od kuchni”

Autor pierwszego, klasycznego traktatu o sztuce wojennej, Sun Tzu podkreślał “Dbaj o wyżywienie wojska”. Jak ważne jest zabezpieczenie logistyczne, wie bez wątpienia każdy dowódca.

W środę 18 stycznia br. przyjrzeliśmy się organizacji i rozmieszczeniu pododdziałów 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) na obozowisku Karliki. Amerykańscy żołnierze zaprezentowali warunki zakwaterowania wojska. Ponadto była możliwość zajrzenia do parku sprzętu technicznego, gdzie znajduje się sprzęt brygady, a także warsztaty niezbędne do utrzymania pojazdów w gotowości do działania.

2017-01-18-RM-usa-034

„Jest tutaj wszystko, czego nam potrzeba do funkcjonowania. Ciepłe kontenery mieszkalne, łaźnie, stołówka. Nasz sprzęt, na którym na co dzień będziemy się szkolić jest również na wyciągnięcie ręki. No i najważniejsze – blisko rozlokowane strzelnice.” – objaśniał kapitan Josh Ruskiewicz, oficer sztabu batalionu.

Zajrzeliśmy także do powstałego na terenie bazy sklepu, gdzie żołnierze mogą dokonać niezbędnych zakupów. W rozstawionym na terenie obozowiska kontenerze można kupić wiele – od słodyczy począwszy, skończywszy na artykułach chemicznych.

Prowadzący zakład fryzjerski pan Tomasz był w trakcie strzyżenia kolejnego z żołnierzy amerykańskich. „Moi klienci nie mają szczególnie wygórowanych życzeń. Chcą po prostu być schludnie i krótko ostrzyżeni. Każdego dnia obsługuję kilkudziesięciu stacjonujących tu żołnierzy”.

Tuż przed południem ciepły posiłek na stołówce, a na drzwiach zapraszający w dwóch językach napis „jak się masz – how are you?”. Obsługa jest gotowa do wydania kilkuset porcji. Dziś w menu risotto, pyszna wołowina w ciemnym sosie oraz warzywa.

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

 

{gallery}artykuly/2017/amerykanie/a4{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *