Powrót pociągów relacji Legnica – Lwówek Śląski przez Złotoryję ?

Wprawdzie w połowie grudnia 2016 r. (11.12.) władze PKP oficjalnie zawiesiły kursowanie pociągów w relacji Jelenia Góra Lwówek Śląski przez Wleń, niemniej samorządy istniejące przy tej linii nie godzą się bezkrytycznie z takim rozwiązaniem. Tym bardziej, że pokrzywdzonym czuje się też samorząd Złotoryi (będący w granicach ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej), który chciałby powrotu do kursowania pociągów relacji Legnica – Lwówek Śląski przez Złotoryję. Gdyby oba te działania się powiodły Jelenia Góra zyskałaby kolejowe, bezpośrednie połączenie z Legnicą, a z części tego obszaru koleją, a nie autobusami przedsiębiorcy mogliby dowozić pracowników.

DSC 8519

To ważne, bo w sytuacji, gdy wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze spadł do ok. 4,8% oznacza to w praktyce, że rezerwy osób zainteresowanych pracą skurczyły się tu do minimum. Natomiast w okolicach Wlenia, Lwówka, czy nawet Złotoryi ten wskaźnik jest dwu- lub trzykrotnie wyższy. – Tłumaczy się nam – mówią samorządowcy, którzy już trzykrotnie spotykali się w tej sprawie, by zintegrować działania wspierające „odwieszenie” linii – że kolej będzie jeździła tam, gdzie spodziewa się dobrych wyników finansowych i rentowności, a tę gwarantują wyłącznie przewozy towarowe.

Przyjęlibyśmy tę tezę, gdyby nie fakt, że do programu województwa została wpisana reaktywacja linii Świeradów-Zdrój – Gryfów Śląski, na której trudno spodziewać się „kokosów” z przewozów towarów masowych. Nie zazdrościmy nikomu z okolic Świeradowa, Mirska, czy Gryfowa, ale chcemy by i potrzeby innych naszych obszarów na Pogórzu Izerskim i Kaczawskim zostały tak samo wzięte pod uwagę.

O postępach w tej sprawie będziemy informować sukcesywnie.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *