Przyszli przywitać Amerykanów… Żagań areną akcji Bezpieczna Polska

Żagań areną akcji Bezpieczna Polska

Już od godz. 12.00 na żagańskim Rynku można było podziwiać nasz rodzimy i amerykański sprzęt wojskowy, w tym min. czołgi Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, saperski, jak również broń i wyposażenie osobiste. Ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta budził M2 Bradley oraz HMMWV Hummer. Żołnierze obu nacji chętnie prezentowali broń i wyposażenie. Cierpliwie odpowiadali na pytania dotyczące eksponatów, jak również codziennego życia mundurowych. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej, chętnych do bliższego zaznajomienia się z wystawionym sprzętem i do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z uśmiechniętymi żołnierzami było naprawdę sporo.

 ABC3792

– W Polsce bardzo nam się podoba. Mili, serdeczni ludzie i ładne tereny, ale …. bardzo zimno. Jak na razie trochę ciężko przyzwyczaić się nam do obecnych warunków atmosferycznych – oświadczył jeden z doglądających sprzętu żołnierzy z Teksasu.

Miłą niespodzianką dla uczestników imprezy była pyszna wojskowa grochówka z dużymi kawałkami boczku i kiełbasy. Chętnych na pożywną, gorącą zupę było tak dużo, że pomimo aż ponad 4 tys. przygotowanych porcji nie wystarczało dla wszystkich. Kuchnia polowa w rekordowym tempie dogotowywała żołnierski rarytas.

Trzeba przyznać, że wojskowi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu i żołnierze z naszych pobliskich rodzimych jednostek, którzy 14.01.2017 przybyli specjalnie na sobotni piknik, prezentowali się wyjątkowo okazale. Podziwiały ich nie tylko najmłodsi. Z dużym zainteresowaniem śledzono również specjalny program artystyczny prezentowany na scenie. Koncert polskich i amerykańskich melodii wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania, występy lokalnych artystów, prezentacje muzyczne sekcji wokalnej Klubu Wojskowego Czarnej Dywizji, multimedialne prezentacje historyczne żagańskiego Muzeum Obozów Jenieckich, to tylko niektóre z przygotowanych specjalnie na sobotnie wydarzenie atrakcji.

– Moim zdaniem to wydarzenie na pewno przejdzie do historii. Cieszę się, że właśnie my możemy w nim dzisiaj całą rodziną uczestniczyć. W przyszłości na pewno będziemy wspominać z dziećmi, kogo to u nas gościliśmy – stwierdziła Ania z okolic Żagania, mama rozkosznej dwójki kilkulatków.

 ABC3813

O godz. 14.00 na placu generała Maczka rozpoczął się uroczysty, około godzinny apel, którego przebieg można było także obejrzeć na telebimie w Rynku, jak również na telebimach 16 miast w Polsce, gdzie również odbywały się pikniki w ramach narodowej akcji „Bezpieczna Polska”.

W obecności dowódców wojskowych premier Beata Szydło oficjalnie przywitała na polskiej ziemi amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygady Grupy Bojowej (ABCT). W swoim wystąpieniu Prezes Rady Ministrów, Beata Szydło poruszyła ważność poczucia bezpieczeństwa, które winien mieć każdy obywatel.

– Obecność wojsk amerykańskich w Polsce to kolejny krok strategii wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu. Właśnie bezpieczeństwo jest tym podstawowym elementem, podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu. Każda polska rodzina musi czuć się bezpiecznie. Obowiązkiem polskiego państwa, władz, rządu jest to bezpieczeństwo zapewnić. Dziś uczyniliśmy w tym kierunku ogromny krok. – podkreśliła premier Szydło.

 ABC4150

Gospodarzem sobotnich uroczystości była 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Jej dowódca, generał Jarosław Milka, witając honorowych gości z Prezes Rady Ministrów Beatą Szydło na czele, zaakcentował znamienność tego wydarzenia mówiąc:

– 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przypadł zaszczyt powitania amerykańskich żołnierzy tu w Polsce, na Ziemi Lubuskiej. To historyczny moment i powód do dumy dla wszystkich żołnierzy Czarnej Dywizji.

Do licznie zgromadzonych przemawiali także: minister Antoni Macierewicz, ambasador USA w Polsce Paul Jones oraz generał dywizji Timothy McGuire, zastępca dowódcy wojsk USA w Europie.

Jedynym marginesowym, trochę nieprzyjemnym incydentem, były gwizdy kilku zwolenników KOD-u, którzy próbowali w ten sposób zakłócić doniosłą uroczystość.

Głównym organizatorem powitania w Żaganiu – „Welcome to Żagań” było Ministerstwo Obrony Narodowej, które godnie wspomagało miasto. Słowa uznania za ogromny trud włożony w wyjątkowo dobrą organizację należą się wszystkim zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa i dobry przebieg informacji. Dzięki temu zarówno żołnierze obu armii, licznie przybyli goście oraz mieszkańcy najbliższej okolicy zapewne długo mile wspominać będą pamiętną sobotę.

Niektórzy otwarcie zadają nie tylko sobie to pytanie, czy zaproszenie obcego wojska do Polski było dobrym posunięciem. Na obecną chwilę opinie Polaków są bardzo podzielone. Zdecydowana większość jest jak najbardziej „ZA”. Czy mamy rację? Czas pokaże. Jedno można stwierdzić z całą pewnością, amerykańscy żołnierze, dzięki swojej postawie, nastawieniu do Polaków i zwykłej ludzkiej życzliwości już zjednali sobie serca wielu naszych rodaków.


{gallery}artykuly/2017/amerykanie/a2{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *