„Szalone nożyczki” w repertuarze Teatru im. Norwida

W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida praca wre. Właśnie trwają ostatnie przygotowania do drugiej w sezonie artystycznym 2016/2017 premiery – „Szalone nożyczki” Paula Pörtnera w przekładzie Elżbiety Woźniak. 31 grudnia (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczymy premierowy pokaz spektaklu. Reżyseruje Marcin Sosnowski.

 ABC7692

„Szalone nożyczki” to przedstawienie interaktywne. Przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków!

W kamienicy, w której działa salon, popełniono tajemnicze morderstwo. O przebiegu akcji w dużej mierze ma wpływ widownia! Pytanie: – kto zabił? jest kierowane do publiczności.

„Szalone nożyczki” niemieckiego dramaturga i poety Paula Pörtnera (1925-1984) to niezwykła komedia z „niespodzianką”, ale również nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego.

Sztuka trafiła w 1997 roku do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej (nieprzerwanie od 29 lat) grana (poza musicalami) sztuka na scenach amerykańskich. Ponadto zdobyły wyróżnienie pisarzy America’s Raven Award (przyznawane utworom z wątkami kryminalnymi) i nagrodę Charliego Chaplina. Tekst przetłumaczono na kilkanaście języków (np. po czesku „Bláznivé nůžky”). Do tej pory „Szalone nożyczki” doczekały się ponad 50 tys. przedstawień na całym niemal świecie.

 ABC7701

W polskich teatrach „Szalone nożyczki”, cięły (i dźgały) w Białymstoku, Bielsku-Białej, Cieszynie, Gdyni, Elblągu, Krakowie, Słupsku, Wrocławiu czy Zielonej Górze. A najdłużej w Łodzi i Warszawie. W Jeleniej Górze będą strzyc spostrzegawczość widzów po raz pierwszy.

Na scenie Elwira Hamerska-Kijańska, Marta Łącka, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski i Stefan Krzysztofiak (gościnnie).

Scenografię przygotował Marek Chowaniec, autor wielu projektów scenografii teatralnych, telewizyjnych i filmowych, laureat nagrody za scenografię do przedstawienia „Książę nocy” Marka Nowakowskiego na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP „Dwa teatry” w Sopocie (2005).

„Szalone nożyczki” będzie można zobaczyć też na początku stycznia 2017, czyli 5, 7 i 8 stycznia 2017, a następnie 12, 13, 14 i 15 stycznia 2017. Bilety do nabycia w kasie.

szaloneNkolor01

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *