O-koło sztuki / Kolem umění

O-koło sztuki / Kolem umění

Wernisaż 16 grudnia 2016 (piątek) o godz. 17.00, w programie:

Prezentacja multimedialna Krzysztofa Rozpondka o godz. 17.30

Prezentacja multimedialna Jakuba Berdycha starszego o godz. 18.00

Prezentacja multimedialna Jakuba Berdycha Karpelisa o godz. 18.30

Prezentacja multimedialna Edyty Kulli odbędzie się w styczniu 2017 r.

Wystawa potrwa do 21 stycznia 2017 r.

Wystawa jest częścią projektu, w ramach którego prezentujemy potencjał artystyczny pogranicza polsko – czeskiego w obszarze sztuki szkła, ceramiki i designu. Biorą w niej udział artyści, którzy wykorzystują osiągnięcia tych gatunków wprowadzając do nich nowe jakości. W wystawie udział wezmą: Edyta Kulla, Krzysztof Rozpondek, Jakub Berdych (starszy), Jakub Berdych Karpelis. W BWA pokażemy: szkło artystyczne, formy witrażowe, formy ceramiczne, formy użytkowe i projekty.

Edyta Kulla

Edyta Kulla – artystka szkła, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 1997 roku – projektowanie szkła. Od 2000 roku prowadzi pracownię witrażu i szkła artystycznego wg własnego programu – „Akademia Szklanej Inspiracji” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Zrealizowała wiele autorskich projektów (plenery i warsztaty w zakresie edukacji artystycznej), m.in.: „Futura Natura”, „Akademia Inspiracji Artystycznej”, „Two Rocks, „Mozaika na cztery strony świata”, „Fabryka Szklarzy”, „Art Skwer”, „Art&Glass”, „Noc Sów”, „Kumasz coś?”. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem graficznym, realizuje szklane obiekty użytkowe, jest kuratorką wystaw, inicjatorką wydarzeń artystycznych (koncerty, kiermasze).

Krzysztof Rozpondek – artysta ceramik. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 2012 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel interdyscyplinarnej grupy twórczej OŚcienia. Organizator wielu akcji wypału obiektów ceramicznych w piecach polowych: węgierskim, raku i trocinowym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2011 otrzymał Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Jakub Berdych (starszy) – artysta szklarz, projektant. Wykłada na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Prowadzi galerię artystyczną w Boučkův Statek w Malej Skale. Prace artysty charakteryzją się subtelnym monumentalizmem oraz nawiązują do twórczości szklarskiej anonimowych twórców-rzemieślników. Jakub Berdych w swoich pracach eksperymentuje z materiałem, sięga do bogatej tradycji szklarskiej i twórczo ją interpretuje.

Jakub Berdych Karpelis – artysta szklarz, reprezentant młodej czeskiej sceny projektowej. Jakub Berdych Karpelis, jest współzałożycielem „Qubus” – jednego z najbardziej popularnych w Czechach studia projektowego. Od momentu powstania studia w 2002 r., skupiła się na pracy koncepcyjnej używając tradycyjnych materiałów, takich jak czeskie szkło, porcelana. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Czechach i poza granicami kraju. Jakub Berdych zajmuje się także projektowaniem wnętrz, architektury. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym “Dox by Qubus” – salonu znajdującego się w Centrum Sztuki Współczesnej w Pradze – DOX, który oferuje znane międzynarodowe marki, współczesny czeski design i sztukę użytkową.

We wrześniu 2017 r. wystawa przeniesiona zostanie do Maloskálskiej Galerii w Málej Skáli.

W ramach projektu “O-koło sztuki” odbędą się również wycieczki do hut szkła w Czechach (Lindava i Novy Bor) i w Polsce (Piechowice) oraz wizyty w pracowniach szklarskich w Antoniowie i Wolimierzu połączone z działaniami warsztatowymi.

Partnerem projektu “O-koło sztuki” jest Oblastní galerie w Libercu, głównym organizatorem projektu jest BWA Jelenia Góra.

Projekt „O-koło sztuki” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz środków Miasta Jelenia Góra.

Na zaproszeniu wykorzystano pracę Jakuba Berdycha Karpelisa, Hände hoch, porcelana, mosiądz, 2016


{gallery}BWA/2016/bwa3{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *