Różewicz w oczach młodzieży – międzyszkolny konkurs poezji

Nikt nie zagląda do wiadomości kulturalnych?

Spotkałam się ostatnio z tym stwierdzeniem ze strony administratora pewnej strony i jestem skłonna się z tym zgodzić. Jest dużo o wiele bardziej porywających wiadomości… Jednak na co dzień imprezy kulturalne odbywają się często i są niezwykle ważne dla ich uczestników – tak, jak w dzisiejszym przypadku: w Zespole szkół Ekonomiczno-Turystycznych odbył się już drugi konkurs dotyczący twórczości Tadeusza Różewicza.

Różewicz u nas mieszkał pod koniec życia, po naszych górach chodził, nasze miejsca ukochał, a większość z nas kojarzy go tylko z lektur obowiązkowych, które czytaliśmy kiedyś – bo już nie – w liceum. W ZSE-T postanowiono powrócić do jego twórczości mniej kojarzonej (niestety!) – do poezji; cyklicznie, co 2 lata, organizować imprezę poświęconą temu poecie i dramaturgowi, nominowanemu nawet (o czym mało kto pamięta, do Nagrody Nobla).

 XXX 7010

8 grudnia odbył się drugi konkurs z cyklu różewiczowskiego, przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nie był to tradycyjny konkurs recytatorski; uczniowie dostawali wiersze „na surowo”, przed występem, i ich zadaniem było je głośno i ze zrozumieniem zaprezentować, a potem zinterpretować. W konkursie wzięły udział: Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych i Liceum Plastyczne, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu oraz I i II Liceum Ogólnokształcące.

Fenomenalnie poradzili sobie panowie z II LO: 1 i 3 miejsce: Maksymilian Niemczyk i Wiktor Zajas, choć reszta ekipy była równie mocna. 2 miejsce zajęła Klaudia Mazurkiewicz z ZSE-T, wyróżnienia otrzymali: Łukasz Paliński z Elektronika, Oliwia Łukowska z I LO i Ida Jaromin z Karpacza. Absolutnie niezależna komisja (m.in. pani Iwona Rabów z Biblioteki Pedagogicznej w Jeleniej Górze) miała naprawdę trudne zadanie, młodzież prezentowała wyrównany poziom i wybór zwycięzców był bardzo trudny. Imponował poziom wiedzy, zaskakiwały interpretacje wierszy, interpretacje nie „z klucza”, wygłaszane na żywo, po przeczytaniu wiersza, przed publicznością – i z tym wszyscy radzili sobie świetnie, mimo pewnej tremy. Szkoda, że nikt nie czyta wiadomości kulturalnych 🙂 Jeżeli się je poczyta, czasem można się dowiedzieć, że młodzież obecnie CZYTA, MYŚLI, i to nie tylko o telefonach, pieniądzach i Facebook-u 🙂

Nagrody ufundowało kino Helios oraz Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

Nauczyciel-bibliotekarz ZSE-T Agnieszka Kumek-Łozińska


ZOBACZ: Urna z prochami Tadeusza Różewicza spoczęła w mieście pod Śnieżką


{gallery}szkola/2016/ekonom/rozewicz{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *