Serwis turystyczny www.naszesudety.pl 22.11.2016 08:16:50

We wrocławskiej Operze podsumowane zostały tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. W ciągu dwóch wrześniowych weekendów, w całym kraju odbyło się 1626 wydarzeń w 431 miejscowościach. Wzięło w nich udział blisko 300 tysięcy osób! Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegały pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.

– Głównym przesłaniem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa było, aby uświadomić wszystkim, że zgodnie ze współczesnym pojmowaniem dziedzictwa, nie jest to tylko piękno, które nas otacza, ale również ciekawa historia obiektów i historia osób z nimi związanych. Jeśli chcemy w pełni mówić o dziedzictwie, musimy pamiętać zarówno o jego fizyczności, przestrzeni, jak i o duchu, jaki w danym miejscu tkwi – mówi profesor Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na tle kraju województwo dolnośląskie wypadło dobrze. W czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowanych zostało 146 wydarzeń w 41 miejscowościach, w których udział wzięło ponad 8 tysięcy osób. W programie mogliśmy znaleźć m.in. spacery z przewodnikami turystycznymi, wyprawy rowerowe, pikniki, jarmarki, wystawy, spektakle teatralne, koncerty, wystawy oraz bogatą ofertę skierowaną do najmłodszych. Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa, największym powodzeniem cieszyły się wycieczki z licencjonowanymi przewodnikami, zwiedzanie zabytków, zwłaszcza tych, które na co dzień nie zawsze są dostępne oraz wykłady i prelekcje. Podczas gali podkreślony został udział w EDD Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Województwo dolnośląskie było jednym z najliczniej reprezentowanych przez podmioty, które zaangażowane były w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Przyznanych zostało osiem wyróżnień, które z rąk Małgorzaty Rozbickiej odebrali: Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu; Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu; Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynator EDD w województwie dolnośląskim; Grażyna Lisewska, prezes Koła Przewodników Miejskich we Wrocławiu; Lech Błaczkowski, prezes Klubu Przewodników i Pilotów „Rzepiór”; Julita Izabela Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze; Roman Gorzkowski, koordynator EDD Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Na galę nie mógł przybyć dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, które również uhonorowane zostało wyróżnieniem.

Równie dobrze, a biorąc pod uwagę jego wielkość i ilość mieszkańców, wypadło województwo opolskie, w którym odbyło się prawie 200 imprez. Wzięło udział ponad 40 tysięcy osób. To ogromny sukces, który przełożył się na ilość wręczonych wyróżnień. Wśród grona uhonorowanych znalazły się również podmioty sudeckie: Muzeum Ziemi Prudnickiej, Informacja Turystyczna w Nysie oraz portal „Otmuchowskie zabytki i osobliwości”, prowadzony przez Adriana Dwornickiego.

Za rok kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Profesor Małgorzata Rozbicka zdradziła, że będą odbywały się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl

Serwis turystyczny www.naszesudety.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *