Prawa dziecka i ich bezpieczeństwo

– Obojętność, znieczulica. Na naszych oczach dzieci są krzywdzone, a dorośli często nie dostrzegają tego problemu – stwierdziła Posłanka na Sejm RP Zofia Czernow podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu i ochronie praw dziecka.

W sobotę 19.11.2016, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyła się specjalna konferencja zatytułowana „Bezpieczeństwo dziecka obowiązkiem dorosłych”.

DSC 1397

Konferencję zorganizował Terenowy Komitet Ochrony praw Dziecka w Jeleniej Górze przy aktywnym wsparciu Posłanki na Sejm RP Zofii Czernow.

Wśród poruszanych tematów omawiano takie zagadnienia, jak konieczność zapewnienia dzieciom z rodzin patologicznych poczucia bezpieczeństwa i ochrony w przypadku zaburzonych relacji rodzinnych. Nawiązano do utraty więzi emocjonalnej i uczuciowej z rodzicami po rozwodzie i potrzebie ochrony nieletnich przed agresją ze strony dorosłych, często uzależnionych od nałogu rodziców. Zebrani usłyszeli kilka praktycznych wskazówek, jak reagować, gdy jest się świadkiem przemocy wobec dzieci i gdzie można zgłosić konkretny problem w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie. Wyrażono również niepokój z powodu coraz częstszych doniesień o przypadkach przemocy, w tym także wobec bezbronnych niemowląt.

Prelegentami sobotniego spotkania byli:

– dr Urszula Gałęska, wykładowca Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu

– mł. Aspirant ArletaKozikowska, specjalista ds. nieletnich w Wydziale ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej w Jeleniej Górze oraz aspirant sztabowy Danuta Razmysłowicz, specjalistka Sekcji Prewencji Kryminalnej KMP w Jeleniej Górze

– mgr Anna Szach, trener public relations i komunikacji społecznej, pedagog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze

– mgr Elżbieta Wiśniewska – Sędzia Sądu Rodzinnego z Wydziału Rodzinny i Nieletnich

– mgr Joanna Żyłkiewicz – kierownik działu opieki nad rodziną i dzieckiem w MOPS w Jeleniej Górze

Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony licznie zgromadzonej publiczności. Wśród zaproszonych znaleźli się bowiem dyrektorzy szkół, nauczyciele i osoby na co dzień związane zawodowo z ochroną praw dziecka i praktyczną pomocą udzielaną w przypadku łamania prawa i stosowania przemocy w rodzinie, nie tylko wobec naszych najmłodszych obywateli.

Zdarza się, że dzieci stają przed dylematami, które na co dzień je przerastają. Dlatego też warto zapamiętać ten numer: 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny codziennie w godz. od 12.00 do 22.00. Czasami wystarczy tylko sięgnąć po słuchawkę, żeby uzyskać konkretną poradę w przypadku nurtującego problemu.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem . Po oficjalnych wykładach kontynuowano dyskusję w przytulnej atmosferze już w mniejszych grupach przy kawie.

 

{gallery}artykuly/2016/prawadziecka{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *