Jeleniogórzanie uczcili Święto Niepodległości

W Jeleniej Górze oficjalne uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się na Placu Ratuszowym. W samo południe, jeszcze przed godz. 12.00, zaroiło się od biało – czerwonych chorągiewek i balonów w kolorze naszych barw narodowych.

W swoich rękach trzymały je nie tylko dzieci. Jak co roku nie zawiodły poczty sztandarowe jeleniogórskich szkół, uczelni, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych. Tradycyjnie też bardzo ładnie zaprezentowali się harcerze. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Jeleniej Góry z dużym zainteresowaniem obserwowali występ orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej. Muzycy tradycyjnie wystąpili w historycznych strojach z okresu Powstania Listopadowego. Na wszystkich zgromadzonych duże wrażenie wywarł krótki popis musztry paradnej w wykonaniu gwardzistów Maryi z parafii Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic i specjalny, widowiskowy przelot samolotów Jeleniogórskiego Aeroklubu.

DSC 9469

W swoim oficjalnym przemówieniu Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła nawiązał do przełomowych momentów dziejów Polski, które doprowadziły do powstania odrodzonego państwa polskiego w 1918 roku pod przywództwem niekwestowanego wodza Józefa Piłsudskiego.

Po oficjalnym apelu wielki pochód, na czele z orkiestrą i gwardzistami, przemaszerował pod Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie poczty sztandarowe złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Wolności i Niepodległości. Uroczystość zakończono mszą świętą w intencji Ojczyzny, podczas której odbył się specjalny koncert pieśni patriotycznych.

 

{gallery}artykuly/2016/1111{/gallery}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *